Mutfak Organizasyon Fikirleri


 Düzenli mutfak herkesin istediği fakat başaramadığı bir şeydir. Mutfakta hep gereğinden fazla araç gereç olur ve bu da bir kaos ortamına sebebiyet verir. Mutfak organizasyon fikirleri ile mutfağınızda gereken yeri açıp düzeni sağlamanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Mutfağınızda organizasyon işlerine başlamadan önce yapmanız gereken fazlalıklardan kurtulmak. Mutfağınızda kullanmadığınız araç gereçleri ihtiyacı olanlara verip iki taraflı mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Mutfak Organizasyon Fikirleri·        Dolap içi çekmeceler tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yarıyor. Ayrı olarak satın alıp derin olan dolaplarınıza monte edebileceğiniz bu raylı çekmeceler dolabın derinliklerine ulaşmanızı sağlarken almakta zorlandığınız için oluşacak dağınıklığın da önüne geçmiş oluyor.
·       Plastik kaplar işe yarıyorlar ama boylarından büyük yer işgal ettiklerini de inkar edemeyiz. Plastik kaplarınızı asla üst üste koymayın. Bu dizimde gereksiz bir şekilde yer kaplayacaklar. Kaplarınızın kapaklarını ayırın. Kapları büyükten küçüğe olacak şekilde iç içe dizin. Kapaklarını da yan duracak bir şekilde koyun. Bu çok daha az yer kaplamalarını sağlayacak.
·       Fincanlar olmazsa olmazlarımız. Dolap raflarında duran fincanların çok yer kapladığını biliyoruz. Peki ya bunun çözümü nedir? Fincanlarınızı rafa fincanlar bir yerde, tabaklar ayrı bir yerde olacak şekilde dizmeyin. Üst üste koyacağınız fincanlar size yerden büyük tasarruf sağlayacak. En alta tabak, üstüne fincan, üstüne bir tabak, üstüne fincan…. Şeklinde giden sıralama ile dört kat fincan dizebilirsiniz.
·       Mutfak araç ve gereçlerinizi amaçlarına göre ayırın. Örneğin kek kalıpları, kurabiye kalıpları ve borcamlar gibi hamur işi grubunu aynı yere koyabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda hepsini aynı yerde görmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı işlemi diğer gereçleriniz için de uygulayın.
·       Streç film, folyo ve buzdolabı poşedi gibi ürünleri buzdolabınıza yakın bir çekmeceye koyabilirsiniz.
·       Kepçe, maşa ve spatula gibi pişirme elemanlarını ocağ yakın bir yere konumlandırın.
·       Bezlerinizi dolap kapaklarının iç kısmına asabilirsiniz.
·       Deterjan dolabına monte edeceğiniz bir boruya sprey şişeye sahip deterjanları asıp yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.
·       Duvarınıza asacağınız terek hem dolaplarınızı rahatlatır hem de hoş bir dekor elde etmenizi sağlar.
·       Eğer fırınınız ankastre ise alt kısmında kalan boşluğa tepsilerinizi koymak için dar bir çekmece yaptırabilirsiniz.

Mutfak Organizasyon Fikirleri Mutfak Organizasyon Fikirleri Reviewed by Unknown on Ocak 15, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.