Mutfak Halısı Nasıl Seçilir?Mutfak evin en çok kullanılan alanlarından biridir. Bekar, evli, çocuklu olmanız farketmez. Mutfak, evin en çok hareket gören bölümüdür. En çok pislenen ve sürekli temizlemek zorunda kaldığımız mutfaklarda halı seçimi bu sebeple önem taşır. Yanlış halı seçimi sonucunda mutfağınızda temiz bir görüntü elde etmeniz neredeyse imkansız bie hal alır. Mutfak halısı seçmenin püf noktaları bu yazıda.

Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

·       Mutfak halısı seçimine, halıyı koyacağınız yeri belirleyerek başlayabilirsiniz. Halı tezgaha da çok yakın olmamalı, mutfak masasına da. Tezgah ve masaya yakın olan halılar yemek dökülme riski sebebi ile sık pislenir. Halı ölçüsünü hem masaya hem de tezgaha çok yakın olmayacak şekilde, ikisinin arasında da 5- 10 cm mesafe kalacak gibi ölçü almanız olası kazalarda yemeğin halıya dökülmesi riskini azaltacaktır.

·       Mutfak tarzınıza uygun bir halı seçmeniz önemli. Bu noktayı başarılı bir şekilde geçerseniz satın aldığınız halıyı uzun yıllar severek kullanabilirsiniz. Bunun için mutfak dolaplarınızın, perdenizin ve duvarlarınızın rengini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mutfak halısı in çok koyu ya da çok açık renkler tercih etmeniz size zorluk çıkarabilir. Açık ve koyu renkler lekeyi ve çöpleri çok kolay belli eder. Modern mutfak dolaplarına sahipseniz halınızı da modern tarzda seçin. Mutfağınız ile uyumlu renkler barındıran geometrik desenler ya da siyah beyaz uyumunun hakim olduğu halılar modern mutfaklar ile bütünlük sağlayabilir. Country tarzda bir mutfağa sahipseniz halı seçiminizi çiçek kabartmalı ya da puantiyeli halılardan yana yapabilirsiniz.
·       Mutfaklarda halı seçimi genelde yolluk tipi halılardan yana kullanılır. Çamaşır makinesinde yıkanabilir türden yolluklar tercih ederseniz temizlik işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

·       Mutfak halısı seçerken uzun tüylü halılardan uzak durun. Tüylerin arasına giren kırıntı ve çöpler temizlik işi ile gereğinden fazla uğraşmanıza sebep olur.
·       Leke tutmayan halılar seçmeniz faydalı olacaktır.
·       Mutfak için kilim de bir seçenek olabilir. Ancak kilim, çok fazla toplanacağı için altına kaydırmaz koyarak kullanmanız gerekecektir.
·       Antibakteriyel özelliğe sahip halıları tercih etmenizde fayda var.


Mutfak Halısı Nasıl Seçilir? Mutfak Halısı Nasıl Seçilir? Reviewed by Unknown on Ocak 22, 2019 Rating: 5

2 yorum:

  1. Ekrem ÇARGUT23 Ocak 2019 17:42

    Mutfak halılarına dikkat edin tek renk bulmanız neredeyse pek bulmanız mümkün değildir. Aşçı bir arkadaşım söylediğine göre alaca bulaca renkler tercih edilirmiş ki herhangi bir lekelenmede kendini göstermesin diye.

    YanıtlaSil
  2. Perihan ÇAKIR29 Ocak 2019 20:40

    Mutfak halıları ufak ve ebatları diğerlerinden değişik oluyro zaten. Kendini belli ediyor. Çoğu da resimli veya desenli oluyor. Düz tarz bulmak beyaz harici biraz zor.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.