Feng- Shui İle Yatak Odası Dekorasyonu

Feng Shui, Çin kültürünün en önemli konsept temalarından olup, tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Çeşitli inanışları ve gelenekleri içerisinde barındıran Feng- Shui, dekorasyon uygulamaları ile daha pozitif bir ortam yaratmayı hedefler. Enerji akışının doğru sağlanması, enerji kanallarının açık olması ve mutluluğu hazırlanan zeminler ile uygulanan bir tasarım stili olarak değerlendirilir.
5 bin yıldan fazla tarihi olan Feng- Shui ile salon dekorasyonu yaparken, elementlerin gücünden ve renklerinden yararlanılır. Ejderhanın Kozmik Nefesi olarak nitelendirilen Feng Shui, evrenin enerjisi olarak da tanımlanmaktadır.

Feng Shui Tasarım Formülleri
Çin öğretisine göre ‘’Denge’’ Feng- Shuinin özünü oluşturur. Ying- Yang bütünleşmesinde olduğu gibi gece- gündüz, iyi- kötü, dişil- eril dengesi sağlanarak, evrenin enerjisi ve dönüşümü uygulanır. Zinde, huzurlu, mutlu ve dengede olmak için öğretinin dekorasyon formüllerini uygulayabilirsiniz.
Yatağın sağlam ve ahşap mobilya olması, yaşamınızı doğrudan ve olumlu şekilde etkileyen faktörler arasındadır. Bazasız ve alt kısmı açık, ayaklı karyolalar tercih edilmelidir.
Örneğin yatağın konumu, güç ve istikrarın sürdürülmesi, pekiştirilmesi için önemlidir. Yatağın baş kısmı, evren eksenine paralel yönde konumlandırılmalıdır. Yatağın ayak hizası ise kapı ile aynı yönde konumlandırılmalı, odada bir pencere var ise yatak ile belirli bir mesafe ya da arada sandalye türü bir obje kullanılmalıdır.
Yatak Odası Dekor ve Aksesuarları
Yatak odalarında ayna kullanmamak bir Feng Shui geleneğidir. Ya da mobilyalarda ayna var ise en azından uyku saatlerinde üzerini kapatmak gereklidir. Karyolanın her iki tarafında aynı aksesuarların kullanılması, denge sağlar.

Element renklerinden yararlanarak; toprak rengi aksesuarlar, mavi tonları, yeşil ve kırmızı tonlarında objeler kullanılabilir. Su, ateş, toprak ve havanın renklerinin temsil edilmesi için çeşitli biblo, objeler kullanılabilir. Devasa tablolar, çok karmaşık desenli panolar gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Yatak odasının olabildiğince sade olması, enerji işin önemlidir.

Yatağın her iki yanında komodin kullanmak ve üstlerine aynı aksesuarları yerleştirmek, zihnin dengede olmasını sağlar. Beynin her iki lobunun, bedenin her iki kısmının, eril ve dişil faktörlerin daima ideal olmasını sağlar.
Feng- Shui İle Yatak Odası Dekorasyonu Feng- Shui İle Yatak Odası Dekorasyonu Reviewed by Unknown on Ocak 08, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.