Ev Tekstil Ürünleri Nasıl Temizlenir?

Perdeler, koltuklar ve döşeme kılıfları temizliği, halı temizliği, yatak örtüsü gibi pek çok ev tekstili ürünlerinin temizliği, kolay yöntemlerle yapılabilir. Özellikle yastık ve yorganlarda oluşan lekelerin temizlenmesi, hassas tüllerin ve stor perdelerin temizlenmesi, çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmayan ürünlerin temizlenmesi, doğal ve pratik yöntemler sayesinde sorun olmaktan çıkabilir.
Stor Perdeler Nasıl Temizlenir?
Stor perdeleri ve zebra perdeleri yerinden çıkarmadan kolayca temizlemek için doğal yöntem uygulanabilir. Limonlu su ile üzerindeki lekeler, inatçı kirler kolayca temizlenebilir. Stor perde temizliği için öncelikle kuru bir bez ile üzerindeki tozları alın. Sonrasında ½ limonu sıkın ve 2 su bardağı suya karıştırarak, sprey şişeye ekleyin.

Stor perdenin lekeli kısmına doğrudan püskürtün. Temiz ve iz bırakmayan bir bez ile tüm yüzeyini silebilirsiniz.
Koltuk ve Kanepeler Nasıl Temizlenir?
Kimyasal ürün kullanmadan koltuk ve kanepelerde temizlik için daha doğal ürünler kullanılabilir. Arap sabunu veya bulaşık deterjanı ile silme işlemi, ideal temizlik ve parlaklık sağlayabilir. Ancak Arap sabununun yoğun kokusunu tercih etmeyenler için bulaşık deterjanı, en inatçı kirlerin ve yağlı lekelerin temizlenmesi için ideal bir çözümdür.
İpek karışımlı kumaşlar, hassas dokumalarda renk solmasına neden olabilen bulaşık deterjanları, deri veya latex koltuk takımlarında kullanılabilir. Ovalamaya gerek kalmadan zorlu lekeleri çıkarır ve parlatır. Özel kumaş kaplamalarını temizlemek için ise sirke kullanılabilir. Elma sirkesiyle hazırlanan ılık su hem koltukların iyi şekilde temizlenmesi hem de kumaş dokularının bozulmadan renk kalitesini korumasını sağlar.

Küflü Kumaşlar Nasıl Temizlenir?
Perde ve tüller, ev tekstil ürünleri, koltuk arkaları, minderler veya çeşitli kumaş ürünlerin küflenmesi, nemli ortamlardan kaynaklanmaktadır. Çeşitli yöntemler kullanılarak, yıkanan küf lekeli çamaşırlar sütle yıkama gibi farklı işlemlerden geçirilebilir.
Koltuk, kanepe, yatak, döşek gibi büyük eşyalarda ise daha pratik yöntemler kullanılarak küf lekeleri geçirilir. Örneğin limonlu su, karbonatlı su ile silmek veya doğrudan püskürtmek, rutubet lekelerini geçirir. Ayrıca tuz kullanmak, hafif ve kalın küflü lekelerin çıkarılmasında oldukça idealdir. Lekenin üzerine doğrudan uygulayarak, nemli bir bezle silin ve durulayın.

Ev Tekstil Ürünleri Nasıl Temizlenir? Ev Tekstil Ürünleri Nasıl Temizlenir? Reviewed by Unknown on Ocak 07, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.