Modern Oturma Odası Işıklandırma Fikirleri


Zamanın çoğunu evde geçirdiğimiz için odaların da keyif alacağımız tarzda olması gerekmektedir. Genellikle her akşam dinlenmek, televizyon izlemek, şekerleme yapmak veya ailemizle zaman geçirirken oturma odasını kullanırız. Bu yüzden oturma odasının buna uygun olarak dizayn edilmesi gerekmektedir. Evimizin en önemli bölümü olduğu için hem dinlenme hem de zaman geçirmek için uygun tasarıma sahip olması gerekmektedir. Rahat ve samimi bir atmosfere sahip olması için ışıklandırma çok önemlidir. Seçeceğiniz ışıklandırma şekli ve yerine göre oturma odası olduğundan daha farklı gözüktürülebilir. Örneğin, küçük bir oturma odanız var ise ona uygun olarak küçük ama fazla aydınlatma özelliği olan bir avizeyle bu durumu çözebilirsiniz. Yazımızın devamında farklı ışıklandırma şekillerine değinilecektir.

Avizeler

Genellikle büyük oturma odası olanlar avizelerden yana tercihini kullanabilirler. Çok fazla boyut seçeneği olduğundan seçim şansı çeşitlidir. Avizelerdeki küçük ışıklar sayesinde oturma odasını fazla aydınlatma şansınız olabilir. Avizelerdeki camlar veya kristaller sayesinde avizelerin modern ve asıl bir görünümü vardır. Avizelerin maliyetlerinin biraz fazla olduğunu ve kolay hasar görebilir olduklarını da bilmekte fayda vardır. Eğer oturma odanız koyu ise avizelerle bu koyuluktan kurtulabilirsiniz.

Ray Tipi Işıklandırma

Ray tipi aydınlatma birkaç ışığın belli bir hizada yer alması ve hareket edebilir olmasıdır. İstediğiniz konuma ışığı çevirmeniz mümkündür. Bu sayede eğer ortaya çıkarmak istediğiniz bir eşyanız var ise aydınlatmayı o tarafa doğru çevirerek bunu yapabilirsiniz. Ray tipi ışıklandırma çok güçlü aydınlatma özelliğine sahip değildir.

Pandantif

Bu tür ışıklandırma çeşidi genellikle oturma odasının ortasına asılmalıdır. Bu sayede tüm gösterisiyle oturma odanıza modernlik ve havalı bir görüntü katar. Pandatiflerin de avizeler gibi hasar görme oranı yüksektir, dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gömme Işık

Gömme ışık sade bir görüntüde olduğu için çok süslü ve gösterişli dekoru olan oturma odalarında tercih edilmezler. Genellikle minimal ve sade dizaynı olan oturma odaları tercih edilebilir. Tavana sabitlendiği için fazla göz yormaz ve yer de kaplamaz. Gömme ışıklar modern görünümüyle sade oturma odalarının gösterişli görünmesini sağlarlar.

Modern Oturma Odası Işıklandırma Fikirleri Modern Oturma Odası Işıklandırma Fikirleri Reviewed by Unknown on Aralık 26, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.