Kalorifer Petekleri Boyama


Bir evin mimarisi oluşturulurken, her detaya dikkat edilir ve evde oturacak kişilerin beğeneceği fikriyle tasarımlar meydana getirilir. Fakat herkesin zevkleri birbirinden farklı olduğu için, bu konudaki tercihler zamanla değiştirilir. Eskiden beri kullanılan ve teknoloji ilerlemesine rağmen şık bir görüntüsü ile dekorasyonda yer edinen petekler, bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Kaloriferler tek bir renge sahip olmakla beraber, aslında bazen evlerin estetik görüntüsüne zarar verecek bir yapıya da bürünmüş olabiliyor. Bundan dolayı, belirli aralıklar içerisinde kalorifer peteklerini boyamak mantıklı bir çözümdür. Çünkü peteklerin değişik havası, oluşturulan dekorasyon kimliğine uyum sağlayacak ve bütünlüğe katkıda bulunacaktır. Tabi ki boyama ile ilgili bazı adımların takip edilmesi önemlidir.

Sprey Boyama Tekniği İle Petek BoyamakSprey boyama, kalıcı fakat istendiğinde değiştirilebilecek bir alternatif boyama yöntemidir. Bu aşamaya geçmeden önce kalorifer petekleri üzerindeki bütün toz ve nem gibi faktörlerin arındırılması önemlidir. Kalorifer peteklerine sprey boya sıkılmadan önce, tüp içerisinde 1 dakika boyunca çalkalanmalıdır. Ardından 25 ile 30 santimetre arasındaki bir uzaklıktan ve katlar halinde boyama işlemi gerçekleştirilmelidir. Burada katmanlar arası boyama işleminde en az yarım saat ara vermek, kurumanın tamamlanması ve diğer katmandaki boyanın tam olarak peteğe işlemesi açısından çok önemlidir. Sprey boyama kuruduktan sonra ise uzun ömürlü olmasını isteyen ev sahipleri vernik kullanırlar. Fakat vernik kullanımından önce kalorifer peteklerinin üzerinde herhangi bir şekilde toz olmamalıdır. Çünkü vernik kullanımından sonra o tozlar da boya ile birlikte sabit kalacaktır.

Klasik Boyama Teknikleri

Kalorifer peteklerinin boyanmasında kullanılan diğer yöntem ise su bazlı boyalarla fırçadan yardım alınarak yapılacak olan klasik boyama tekniğidir. Bu sayede kalorifer petekleri boyanacak ve güzel bir görüntü alacaktır. Seçilecek olan rengin, odanın dekorasyon kimliğinde oluşturulan tarzına uygun olması önemlidir. Ayrıca boyama işlemi yapıldığı esnada, boyanın kurutulmasına çok dikkat edilmelidir. Çünkü kuruma işleminde boyada bir zarar oluşursa, işlemin tekrarlanması gerekecektir. Vernik, boyanın uygulanmasının ardından sürülür ve bu sayede uzun süreli boya kullanımında evdeki bireylere kolaylık sağlar.

Kalorifer Petekleri Boyama Kalorifer Petekleri Boyama Reviewed by Unknown on Aralık 25, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.