İskandinav Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu


Oturma odaları evde en çok zaman geçirilen odalardan biridir. Dinlenme, yemek yeme, aileyle zaman geçirme, televizyon izleme veya şekerleme yapmak için oturma odası kullanılmaktadır. Uzun zaman geçirildiği için oturma odasının dizaynının da iyi yapılması gerekmektedir. Uzun süreler kullanılabilecek, sıkmayacak ve farklı tarzlarda dizayn edilmesi gereken oturma odaları için birçok farklı çeşit dizayn tarzı bulunmaktadır. Bunlardan biri de İskandinav tarzı dizayndır. İskandinav stili dizayn klasik ve modern tarzın birlikte uyumu anlamına gelmektedir. Ana renk olarak genelde süt beyazı kullanılır. Bunun yanında mat gri ve mat siyah ile de desteklenmektedir. Klasik sevenler için koltukların üzerine kürkümsü yastıklar, modern sevenler içinse koltukların üzerine keltik işlemeli yastıklar tercih edilmektedir. İskandinav tarzı oturma odasını dizayn etmek isteyenler için birkaç önerimiz aşağıdaki gibidir;

Aydınlatma

Aydınlatma, İskandinav stilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Oturma odası yapacağınız odanın güneş alıyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tek bir avize veya ampul kullanmak yerine aşağıya sarkan led ampuller kullanılabilir. Eğer küçük salonunuz varsa ve tek aydınlatma kullanıyorsanız açık renkte süslenmiş avizelerle de odayı daha fazla aydınlatmanız mümkündür. Ayrıca belirtmek isteriz ki perdelerinizin de açık renkte olmasına özen göstermenizde fayda vardır.

Mobilya ve Aksesuar

Aksesuarlar da İskandinav tarzının vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle mobilyanız az, aksesuarlarınız da fazla olmalıdır. Aksesuardan kastımız salonu kaplayan vitrinler yerine kendi elinizde yapacağınız farklı tarzda süslerdir. Örnek olarak bebekler, heykeller, biblolar veya resimler kullanarak salonunuzu süsleyebilirsiniz.

Halı

İskandinav tarzı dekorasyonunuzda tek parça hali kullanmak yerine farklı boyutlarda desenli halılar veya kilimler de tercih edebilirsiniz. Bol tüylü kürk tarzı halılar hem modern hem de klasik İskandinav havasını salonunuzda yaratacaktır.

Renk

İskandinav tarzı doğal, sade, açık ve ferah bir salon yaratma anlamına gelmektedir. Bu nedenle farklı türde veya desende birçok eşyanızı, aksesuarınızı aynı odada birleştirirken sadeliği korumanız gerekmektedir. Renk karmaşası yaratmamaya ve bütünlük sağlamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gözünüzü yoracak, odanın rengini koyulaştıran ve çok çeşitli renkleri olan objelerden kaçınarak bu bütünlüğü bozmamaya çalışın.

İskandinav Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu İskandinav Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu Reviewed by Unknown on Aralık 27, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.