En Etkili Fırın Temizleme Yöntemleri


Ülkemizdeki yemek kültürü sonsuz bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de yemek yapmak için birçok farklı enstrüman kullanılmaktadır. Mutfakta kişilerin yemek yapımındaki en önemli yardımcısı fırındır. Özel günlerde, akşam yemeklerinde ve en harika tariflerde sürekli olarak fırınlar kullanılır. Fırınlar bu eşsiz yemek lezzetinin yanında, elbette sürekli olarak temizlenmesi gereken bir yapıya sahiptir. Çünkü düzenli yapılmayan temizliklerde, fırın yapılan yemeklerin sağlığını ve hijyenini bozacaktır. Mutfaktaki hünerlerini göstermeye devam etmek isteyenlerin, fırınlardaki temizliğe de bir o kadar önem vermesi gerekir. Fırınlarda yanmış yağ ve kurumuş yemek artıkları çoğu zaman temizlik esnasında can sıkıcı bir hal alır. Bu yüzden fırının öncelikle bölümlere ayrılarak temizlenmesi çok önemlidir.

Fırın Camı Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın camları, yapılan yemekler esnasında bazen yağlanır veya kalın bir yanık kokusunun içerisinde kalır. Bu yüzden fırın camının düzenli olarak temizlenmesi, yemeklerden hemen sonra yağ lekelerinin çıkartılması önemlidir. Bunun dışında, karbonat ve su fırın camı temizlemek için çok etkili bir yöntemdir. Bu iki ürün karıştırılarak elde edilen macun fırın camına sürülür ve bölgede kuruması beklenir. Macun kurudukça fırın camı üzerinde bulunan kirler ve yağlar erimeye başlayacaktır. Fırın camı eğer çok kirliyse, bu durumda bekleme süresinin daha fazla şekilde uzatılması gerekir. Bölge yumuşadıktan sonra ise cam çizmeyen ıslak bir bezle güzelce silinmesi gerekir. Bunun yanında kimyasal olmayan yağ sökücüler ve doğal beyazlatıcı etkili macunlar kullanılabilir.

Fırın İçi Temizlemenin Etkili Yolları

Fırın içini temizlemek, yapılacak olan yemeğin başarısını ve hijyenini etkileyecek kadar önemli bir detaydır. Bu yüzden öncelikle su, kabartma tozu veya beyaz sirke kullanılabilir. Bir kase içerisine yeterli miktarlarda konulacak bu üçlü sayesinde, fırının içerisinde bulunan yağlar yumuşatılır. Tüm bu lekelerin üzerine uygulanan katmanlar,  yumuşama sonrasında dikkatlice silinmelidir. Silme işleminin sonrasında, fırın kapağı kapatılıp fırın 12 saat boyunca hiçbir şekilde açılmamalıdır. Bu sayede yağlar iyice çözülecek ve fırın beyaz sirkeli su ile son bir kez daha silinecektir. Su ile silme işleminin ardından fırın boş çalıştırılacak ve gerekli hijyen sağlanmış olacaktır.

En Etkili Fırın Temizleme Yöntemleri En Etkili Fırın Temizleme Yöntemleri Reviewed by Unknown on Aralık 13, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Kurtuluş İNAN14 Aralık 2018 13:32

    Fırınların etkili temizliği için yapmanız gereken çok basit. Limon kaynatmak. Limonu içine atın fırının bir kaç dakika yüksek ısıda pişirin. Limonu çıkartın ve içini bir bezle silin. Bitti. bu kadar basit.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.