Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?


Uyku ortamı dinlenme açısından büyük önem taşımaktadır. Yatak, yastık, kullanılan yorgan veya pikenin uyku için uygun şartları sağlaması gerekmektedir. Yastık ve yatağın ortopedik olması uykudan verim alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca, ileride yaşanılabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olacaktır. Kış aylarının gelmesiyle yorganlarla pikeler yer değiştirmektedir. Kullanılan yorganların da sağlık açısından kullanılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Yorganın istenilen sıcaklığı, oksijeni ve nemi sağlaması gerekmektedir. Bunun yanında terletmeyen bir yorgan seçimi yapılmalıdır. Sıklıkla kullanılmadığı için ve sürekli kapalı alanda muhafaza edildiği için temizliği de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Yorganların en azından senede 1 defa yıkanmasına özen gösterilmelidir. Yazımızın devamında elyaf yorgan temizliği hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorgan Nasıl Temizlenmelidir?

Yorganlar nevresim ile birlikte kullanıldığından sık sık yıkanma ihtiyacı duyulmamaktadır. Fakat nevresim ile kullanılsa da sadece kıs aylarında kullanılması ve sürekli kapalı alanda tutulmasından dolayı temizliği de şarttır. Genellikle yorganlardaki etiketlerde profesyonel temizlik önerilmektedir. Yorgan temizliğini evde yapmak da mümkündür. Etikette yazan talimatlara uyularak yorgan temizliği evde de mümkündür. Bazı yorganlar için etiketlerde ‘kuru temizleme’ uyarısı bulunmaktadır. Bu tür yorganların kuru temizleyeme verilmesini tavsiye etmekteyiz. Tüm bunların yanında yorganlar yapıldıkları malzemelere uygun olarak yıkanmalıdır. Pamuk, yün, kuş tüyü veya elyaf yorganlar için ayrı ayrı temizleme yöntemleri mevcuttur. Bu nedenle, yorganların zarar görmemesi için hangi tür yorgan varsa o türde bir temizlik yapılmalıdır.

Elyaf Yorgan Temizliği Nasıl Yapılır?

Elyaf yorgan diğer tüm yorganlara göre temizliği daha kolay olan bir yorgan türüdür. Sadece biraz daha büyük haznesi olan bir çamaşır makinasına ihtiyaç vardır. Makinanızın alabileceği ölçüde elyaf yorganınızı makinaya atarak 30 derecede yıkamanız mümkündür. Yıkamak için çok fazla deterjan kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Yorgan yıkandıktan sonra iyice kurutulması gerekmektedir. Bol güneş alan bir yere sererek ve arada çevirerek daha iyi kurumasını sağlayabilirsiniz. Yorganın tam kuruduğundan emin olduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Yorganın kuruması güneşte daha kolay olduğundan; havalar çok soğumadan, güneş varken kısa hazırlık olarak yorganlarınızı yıkamanızı öneriyoruz.


Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır? Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır? Reviewed by Unknown on Aralık 28, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.