Bebek Odasında Aydınlatma


Dekorasyon, evlerde kullanılan en önemli tekniklerden bir tanesidir. Dekorasyon sayesinde odaların görüntüsü ve kimliği çok daha iyi bir şekilde ortaya çıkartılabilir. Dekorasyonun başarılı olması için, bazı temel unsurların da en iyi şekilde odaya entegre edilmesine ihtiyaç duyulur. Tamamlayıcı unsurlar arasından en önemlisi ise aydınlatmadır. Aydınlatma konusu, her odanın ihtiyacına göre farklı özellikler barındırmaktadır. Aydınlatmanın dikkatli bir şekilde seçilmesi ve ışık kalitesinden lambaların bulunduğu alana kadar doğru tercihin yapılması gereken alanlardan bir tanesi de bebek odalarıdır. Bebek odalarında sağlıklı bir uyku için en iyi alanın oluşturulması gerekir. Çünkü yanlış aydınlatma teknikleri, bebeklerin sağlığına uzun vadede zarar verebilecek sorunların doğmasına sebep olabilir.

Bebek Odası Aydınlatma Teknikleri

Bebek odalarında, gelişim sürecinde olan bebeklerin gözlerini yormayacak şekilde sabit aydınlatıcılar seçilmelidir. Bu sayede özellikle portatif ve sarkıt modeller, bebek odalarında kullanılması yasak olan tekniklerin başında gelmektedir. Doğal afet veya mekanik problemler esnasında, sabit aydınlatmalar bebeğin güvenliğini tehlikeye atmayacaktır.

Bebek Odasında Direkt Temas Eden Işığın Zararları

Bebekler, gelişme süreçlerine devam ederken en hassas bölgelerinden bir tanesi de gözlerdir. Bu yüzden dekorasyon uygulamaları bebek odasında uygulanırken, kesinlikle bebeklerin gözlerine direkt gelecek ışıkların kullanılmasından kaçınmak gerekir. Özellikle buzlu cam ve engelleyici nesneler, bebek odalarındaki ampullerin etrafında kullanılmalıdır. Bebek odasındaki yatağın veya beşiğin önünde veya üstünde herhangi bir ışıklandırma olmamalıdır. Bebek odasında beşiğin arkasına gelecek şekilde yerleştirilecek aydınlatma ürünleri, en başarılı sonuçları verecek hamlelerdir.

Bebek Odalarında Gece ve Gündüz Ayrımı

Bebeklerin gelişimlerinde aydınlatmanın psikolojik gelişimdeki uyumu çok önemlidir. Bazı ebeveynler, çocuklarının odalarında oluşturdukları yanlış aydınlatmalar nedeniyle, gece ve gündüz ayrımını başarılı olarak bebeklerine yansıtamazlar. Bu da uzun vadede bebeklerin uyku düzenlerini bozarak, düzensiz bir uyku seansının oluşmasına sebep olacaktır.

Bebek Odasında Gece Lambası Kullanmak

Gece lambaları, üzerinde tartışmaların sürdüğü bir üründür. Çünkü geceleri çocuklar uyurken büyüme hormonu salgılar ve gece uykusu bu hormonun daha fazla salınım yapması için oldukça kritiktir. Geceleri kullanılan lambalar, çocukların uyanmasına sebep olarak, bebeklerin büyümelerini yavaşlatacak etkiye sahiptir.

Bebek Odasında Aydınlatma Bebek Odasında Aydınlatma Reviewed by Unknown on Aralık 12, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.