Bebek Odalarında İskandinav Tarz Yaratmak


Evlerin kullanım alanlarında, dekorasyonun moda değerlerine bağlı olarak sürekli değişiklikler meydana gelir. Eskiden farklı görevi gören odalar, dekorasyondaki güncellemelere bağlı olarak farklı fonksiyonları görmeye başlar. Bunun en önemli örneği de, evde eskiden daha çok toplu alan yaratılmak istenirken; artık evde yaşayan her bireye özel yaşam alanlarının kurulmasıdır. Dekorasyon teknikleri, odaların her birine ayrı bir kimlik oluşturarak, dekorasyonun daha eğlenceli ve kişilerin isteklerine uygun şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Bu fikirlerle beraber, artık bebeklere de dekorasyonda yer ayrılmaya başlandı. Bebek odalarının dekorasyondaki yeri arttı. Son yıllarda popüler hale gelen İskandinav tarzı bebek odaları da, içerisinde barındırdığı sadelikle bebeklerin çok daha huzurlu bir ortamda büyümesini sağlayacaktır.

İskandinav Tarzı Bebek Odalarının Özellikleri

İskandinav tarzın en önemli özelliği; bebek odasında istenilen rengin ve tasarımın kullanılmasına rağmen gözü rahatsız etmemesidir. Çünkü İskandinav tarzda önemli olan sadeliği ve şirinliği korumaktır. Rahatlatıcı ve boğucu olmayan bir bebek odası için, genelde soft ve şekerrengi tasarımlar oluşturulur. Farklı bir tema seçildiği takdirde, odanın renklerinin pastel olmamasına özen gösterilmelidir. Mobilyalar, İskandinav tarzı bebek odalarında tek renk üzerinden dekore edilir. Bunun amacı gözü yoracak derecede farklı renklerin oluşmasını engellemektir. Odadaki sadelik, alanın ferah hale getirilmesi açısından da kritiktir. Odaya çok eşya koymak yerine, fonksiyonel ve kullanım alanını arttıracak seçenekler tercih edilmelidir.

İskandinav Tarzı Bebek Odalarında Tasarım ve Kullanılan Eşyalar

İskandinav tarzda bebek odaları dekore edilirken, her konudan önce bebeğin sağlığı ve güvenliği ilk planda olmalıdır. Bundan dolayı, seçilecek malzemelerin bebek sağlığını riske edecek tasarımlarda olmaması gerekir. Bu adımdan sonra, öncelikle açık renkli eşya ve yatak seçimi önemlidir. Çünkü bu tarzın yansıması için, açık renkli tasarımlar dekorasyonun özelliklerini ön plana daha iyi şekilde çıkartır. İstenilen rengin seçilmesinin ardından, eşyaların düzgün şekilde planlanarak yerleşimi de önemlidir. Bunun için odaların köşelerine sabitlenerek eşyaları kullanmak, dekorasyonda kullanım alanı yaratmak açısından da önemlidir. İskandinav tarzın görüntüsünde, oda ne boş ne de çok dolu gözükürse en doğru sonuç alınmış demektir.

Bebek Odalarında İskandinav Tarz Yaratmak Bebek Odalarında İskandinav Tarz Yaratmak Reviewed by Unknown on Aralık 08, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.