Salonda Perde Seçimi


Dekorasyon uygulamalarında her odanın kendisine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden de gerektiği zamanlarda bazı uyumları yakalamak gerekmektedir. Artık her odanın kimliğinin farklı bir hal almasıyla beraber, yaşam alanlarında kullanılan eşyaların ve aksesuarların da önemi artmaktadır. Salon dekorasyonu denilince akla genelde sadece duvar boyası ve mobilyalar gelmektedir. Fakat aslında salon dekorasyonunun tamamlanıp başarılı olmasındaki kriter, kalan detayların doğru şekilde yerleştirilmesidir. Salonda perde seçimi, doğru bir dekorasyonun devamını sağlayacak kadar önemlidir. Çünkü perde seçimlerinde yaşanan uyumsuzluklar, salonun geri kalanındaki dekorasyon kimliğine zarar verecektir. Kalan eşyalarda oluşturulan estetik görüntü, yanlış perde seçimiyle değiştirilmesi zor bir derecede bozulacaktır. Bu yüzden perde seçimlerinde, salonun kimliğine uygun tercihler daha doğru olacaktır.

Salondaki Tarzın ÖnemiSalonda yaratılan dekorasyon tarzı, perde seçimine yön vermelidir. Bu sayede harika bir uyum yakalanmış olacaktır. Klasik şekilde oluşturulan salonlarda, daha klasik stil çizgilerine sahip perdeler seçilmelidir. Modern bir tarz yaratılmak istenirse de, modern veya spor çizgilerle tasarlanmış perdelere yönelmek gerekecektir.

Salonun Büyüklüğü

Salonda perde seçimi yapılırken, salonun ölçülerini bilmek oldukça önemlidir. Çünkü bazı perde modelleri, salonun büyüklüğüne göre tercih konusu olacaktır. Küçük yapılı bir salonda, perde seçimlerinde daha açık renk bir tercih gerçekleştirmek doğru olacaktır. Ayrıca yine derinlik katmak adına, duvar boyası ile aynı tonlarda perdelerin seçilmesi doğrudur. Büyük salonlarda ise durum biraz daha farklıdır. Büyük salonların perde seçimlerinde bağımsız renkler ve modeller tercih edilebilir. Bunun sebebi büyük bir salonun avantajı sayesinde, perdenin ayrı bir dekorasyon ürünü olarak görünmesi olacaktır.

Dekoratif Perde Seçimleri

Salondaki pencerelerin tarzı, perdelerin modellerini etkileyecektir. Özellikle Fransız pencerelerin olduğu salonlarda genel olarak uzun ve tek renkli perdeler kullanılmalıdır. Daha geniş pencerelerde ise farklı desenler ile odaya renk katan modeller tercih edilmelidir. Salonda daha fazla ışık olmasını isteyen kişiler, perde modellerinden ince olanları kullanmak durumunda olacaklardır. Işığı tamamen kontrol etmek ve daha loş bir hava yaratmak isteyen kullanıcıların ise genelde daha kalın perde modellerine yönelmeleri gerekecektir.

Salonda Perde Seçimi Salonda Perde Seçimi Reviewed by Unknown on Kasım 08, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.