Oturma Odasında Aydınlatma


Dekorasyonun başarılı olması için, sadece göz önündeki eşyaların birbirleriyle uyumu yeterli olmaz. Çünkü dekorasyon uygulamaları, aslında çok teknik ve ince detayları da içermektedir. Artık her farklı yaşam alanının ve odanın, kendisi içerisinde çok daha ayrı özellikleri bulunmaktadır. Bu farklılık, odaların kendi arasındaki kimlik çatışmasını da önleyecektir. Bir dekorasyon eşya anlamında ne kadar başarılı olursa olsun, belirli detaylar tamamlanmadan mimari açıdan tamamlanmış sayılmaz. Bu unsurlardan en önemlisi de, dekorasyona imza atacak ve dekorasyonu sergileyecek detaydır. Aydınlatma olmazsa, dekorasyonun başarısı ve hangi detaylara sahip olduğu bilinemez. Evin en çok kullanılan odalarından olan oturma odalarında, bu yüzden aydınlatma detaylarına dikkat edilmelidir. Bu sayede doğru ve başarılı bir dekorasyon tamamlanacaktır.

Aydınlatmada Tavan Lambası ve Avize SeçimiEvde klasik bir tarz varsa, aydınlatma konusunda genelde avize kullanımı söz konusudur. Avize kullanımı sayesinde, odanın tarzı çok doğru bir şekilde yansıtılır. Eskiden dekorasyondan bağımsız şekilde gerçekleştirilen avize kullanımı, artık odayla bütünleşmiş bir hal almaktadır. Artık avize kullanımında evde kullanılan ana ve ara renklerden faydalanmak zorundadır. Çünkü bütünlük için sadece aydınlatmanın rengi önemli değildir. Tavan lambasının rengi de, odayı tamamen aydınlatacak ve odanın her detayını gösterecek kadar kuvvetli olmalıdır.

Masa Lambaları ve Abajur KullanımıOturma odasına yapılacak aydınlatma detaylarının yanında, masa lambası ve abajur kullanımı da yaygınlaşmıştır. Bu sayede dekorasyonun şık bir görüntü kazanması sağlanmaktadır. Genel olarak masa üstünde kullanılan lambalar, ana aydınlatmanın yetersiz kaldığı zamanlarda yardımcı olacaktır. Abajur kullanımı da, modayla beraber kendisini güncelleyen dekorasyon fikirlerinde önemli bir detaydır. Doğru konumlandırılan abajur ve türevleri, aslında mekanda adeta bir yıldız gibi parlayacaktır. Aynı zamanda odanın içerisine ayrı bir hava katacaktır.

Aplikler ve Duvarda Kullanılan Aydınlatma Sistemleri

Genelde modern bir oturma odasına sahip olan evlerin oturma odalarında, aplik kullanımı doğru bir disiplini yansıtmaktadır. Bu sayede aplikler, odanın içerisine şık bir derinlik katmaktadır. Duvarlarda aydınlatma sistemleri kullanılırken genelde tercihler LED şeritlerden yana kullanılır. Çünkü LED şeritler hem modern hem de şık detaylardır.

Oturma Odasında Aydınlatma Oturma Odasında Aydınlatma Reviewed by Unknown on Kasım 13, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.