Mutfakta Ocak Temizliği


Mutfaklar, ülkemizde gelişen yemek kültürünün en önemli yardımcılarından bir tanesidir. Çünkü, güzel ve leziz yemekler, özel aile yemeklerinde ve misafir ağırlamaları için mutfaklarda yapılır. Mutfaklarda yapılan bu enfes yemeklerin ardında, kadınların temizlemeleri için mutfak ocakları kalır. Mutfaktaki ocaklar, kirin en çok görüldüğü ve belli edilen yerlerinden bir tanesidir. Mutfak tamamen temiz olsa bile, kirlenen ocak mutfağın çok kötü bir şekilde görünmesine sebep olacaktır. Genellikle yağ sıçramaları ve leke birikimleri, ocakların kötü görünmesine neden olan faktörlerdir. Yemek pişirirken ne kadar dikkatli olunursa olunsun, aslında sıçrama ve bulaşma her zaman meydana gelmektedir. Bu yüzden güzel yemeklerin devamı için, mutfak ocaklarının temizliğine devam edilmelidir.

Doğal Ürünlerle Ocak Temizleme

Bazı kadınlar, mutfaklardaki ocaklarını temizlemek istediklerinde, kimyasal madde yerine doğal ürünleri tercih etmek isterler. Bu yüzden de mutfak ocaklarında en iyi şekilde leke çıkartıcıları kullanırlar. Çevre dostu malzemeler sayesinde, mutfak temizliklerinde ortaya tehlikeli kimyasal gazlar çıkmaz. Evde en çok tercih edilen ocak temizleme malzemeleri; limon, beyaz sirke ve karbonat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ocak yüzeyindeki lekelerin çıkartılması için karbonat, su ve tuz karıştırılarak ocak silinebilir. Bu yönteme alternatif olarak ise sirke ve limon suyunun karışımı kullanılabilir. Her iki yöntemde de, mutfaktaki ocak iyi bir şekilde silinmelidir. Silme işleminin ardından ise süngerle ovalayarak durulamak gerekir. Doğal malzemelerle yapılan temizliklerde, işlemin sabaha kadar bekletilmesi lekelerin çok daha iyi bir şekilde çıkartılmasını sağlayacaktır. Ocağın metal aksamları da, temizlik öncesinden çıkartılarak sıcak su içinde bekletilmeli ve ardından dezenfekte edilmelidir.

Mutfak Ocaklarının Temizlenmesinde Kimyasal Maddeler

Ocakların üzerindeki yağ ve lekelerin çıkartılması için kullanılan ürünlerden bir diğeri de kimyasal maddeler olmaktadır. Genel olarak krem formlarındaki temizleyici ve bulaşık deterjanlarını ifade eden kimyasal maddeler, uygulandıkları yüzeye eşit miktarda dağıtılmalıdır. Ocaklardaki lekelerin sertleşmiş olması halinde ise yağ çözücüler kurtarıcı olacaktır. Ocakların kimyasal maddelerle silinmesinin ardından, suyla iyi bir şekilde durulanması gerekir. Çünkü kimyasal maddeler, sıcak yemek pişirme seanslarında zararlı gazlara dönüşerek sağlığı tehdit edecektir.

Mutfakta Ocak Temizliği Mutfakta Ocak Temizliği Reviewed by Unknown on Kasım 24, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Buharla temizleme yöntemi yeni piyasaya çıktı. Komşum yaptırmış iyi oluyor dedi. Hanım istiyor zaten malum deneyelim yine yazarım

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.