Halı Temizliği Nasıl Yapılır?


Evin içerisinde kullanılan bütün eşyaların, belirli periyotlar aralığında temizlenmesi ve eski hijyenine kavuşması gerekir. Çünkü dışarıdan gelen bakteriler, tozlar ve kirler zamanla eşyalara tutunarak evde yayılmaya başlar. Özellikle evde gelişme çağında olan bebek ve çocuklar varsa, bu durumda daha kötü bir sonuç ortaya çıkabilir. Evde temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken eşyalardan bir tanesi de halıdır. Çünkü halının aşırı derecede bir kir tutma yönü vardır. Halının temizliğine dikkat edilmesi halinde, çocukların oyun oynarken hasta olmalarının önüne geçilir. Halı temizliğinde yapılması gereken bazı kritik ve temel uygulamalar vardır.

Halı Temizliğinde İlk Kural

Halı temizliği için elbette elektrik süpürgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü halı temizliğine başlandığı zaman ilk önce halıdaki kaba ve büyük parçaların süpürülmesi gerekir. Elektrik süpürgesinin yanında, en azından ayda bir kez kullanılacak bir halı yıkama makinesi de alınabilir. Çünkü elektrik süpürgesine göre, halı yıkama makineleri daha profesyonel ve çözüm odaklıdır.

Halıya Nişasta ve Karbonat UygulamakEvde kimyasal kullanmadan halı temizliği yapmak isteyenlerin en büyük yardımcısı, mısır nişastası ve karbonat uygulamak olacaktır. Çünkü karbonat ve mısır nişastası, leke çıkarıcı olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Bakterilerin ve kirlerin ortadan kaldırılması için, bu iki malzemeyi halıya serpmek ve yarım saat boyunca beklemek gerekir. Bekledikten sonra halı süpürülür ve gerekli bakteriler ortadan kaldırılmış olur.

Halıya Yağ Dökülmesi ve Sakız Yapışması

Halıya bazı durumlarda can sıkıcı lekeler bulaşabilir. Yağ dökülmesi, kalıcı lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak isteyen kişiler, en kısa sürede lekeye soda dökmeli veya mısır nişastası sürmelidir. Bu sayede bir gün bekleyecek halıda, yağ lekesi kalmayacaktır. Halıya sakız yapışması durumunda ise sakızı çıkartmaya çalışmak, lekenin dağılmasına sebep olacaktır. Bundan kurtulmak isteyen kişiler, halıya yapışan sakızın üzerinde soğuk bir buz kompresi yapmalıdır. Böylece sakızın kuruması sağlanacaktır. Kuruyan sakız, zaman içerisinde pul pul dökülecek ve halıdan çıkmış olacaktır. İnatçı lekeler için, aynı zamanda sirke de kullanmak mantıklı olacaktır. Fakat uygulamadan önce halının bir köşesinde denenmeli ve renk konusunda açılma olursa uygulanmamalıdır. 

Halı Temizliği Nasıl Yapılır? Halı Temizliği Nasıl Yapılır? Reviewed by Unknown on Kasım 16, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Halı temizliği yaparken öncelikle tozunu almak gerekiyor. Yoksa suyla bulaşan toz çamur hale geliyor. Güzel bir süpürün. Silkeleyip dövün, sonra yıkayın

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.