Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?


Hijyen konusu, ev yaşamında çok önemli bir detaydır. Çünkü evde oluşabilecek hijyen sorunları, bireylerin hastalanmasına ve sağlıklarının bozulmasına sebep olur. Evde bakteri ve mikrop üretecek birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Temizlik yapılırken doğru teknikler uygulanmalı ve temizlenen bölgede eksik bir alan bırakılmamalıdır. Evde temizlik yapılırken en çok gözden kaçırılan konulardan bir tanesi de, fayans temizliğidir. Çünkü fayanslar fark edilmeden kirlenen ve renginden dolayı da kirlendiği anlaşılmayan bir üründür. Genel olarak evlerin mutfaklarında, banyolarında ve zeminlerinde kullanılan fayansların düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Doğal Malzemeler Yardımıyla Fayans Temizliği

Fayans temizliği esnasında doğal maddeler kullanmak isteyen kişilerin yardımına beyaz sirke koşmaktadır. Beyaz sirke, aslında içeriğindeki maddeler sayesinde leke çıkarıcı bir forma sahiptir. Fayans temizliği için beyaz sirke ile aynı oranlarda ılık su karıştırılır. Bu karışım fayansın üzerine yavaşça dökülür ve beş dakika beklendikten sonra süngerle ovularak fayanslar silinir. Ovalama işleminin arından durulama işlemi de, yine ılık suyla yapılmalıdır. Fayansların temizliği için karbonat da kullanılabilir. Kimyasal bir madde olsa da üçte bir oranında içine çamaşır suyu konulması sayesinde, doğru bir karışım elde edilecektir. Karışım yarım saat kadar fayansta bekletildikten sonra güzelce durulanmalıdır.

Deterjan Yardımıyla Fayans Temizliği

Temizlik için üretilmiş olan özel fayans deterjanları bulunmaktadır. Marketlerden rahatlıkla alınacak bu deterjanlar fayanslara uygulanır ve doğru sonuçlar alınır. Fayanslardaki uygulama şekli, deterjanların kullanım kılavuzunda bulunmaktadır. Fayanslara bu tarz kimyasal ürünler uygulandığı zaman, banyo veya mutfak havalandırılmasının iyi şekilde yapılması gerekir. Çünkü zararlı gazlar ortaya çıkartan bu maddelerin, temizleyen kişinin sağlığına zarar vermemesi gerekmektedir.

Derzlerin TemizliğiFayans temizliğinde daha estetik bir görüntünün ortaya çıkması için derzlerin de silinmesi ve temizlenmesi gerekecektir. Çünkü derzlerin kirli bir renkte olması, görüntü kirliliğine ve sağlık tehdidine sebep olacaktır. Derzlerin arası, çamaşır suyunun su ile karıştırılmasından elde edilecek bir su ile temizlenir. Bu suyun dökülmesinin arkasından derzlerin üzeri, eski bir diş fırçası yardımıyla silinecektir. Silme işlemi bittikten sonra iyi bir durulama işlemine ihtiyaç duyulacaktır.

Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Reviewed by Unknown on Kasım 18, 2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. Fayans temizliği yaparken Bim de satılan aspirin var. Kesinlikle tavsiye ediyorum deneyin. Yeni gibi olacak. Eldiven kullanmayı unutmayın.

    YanıtlaSil
  2. Lavabo ve fayanslar için tek temizlik çamasır suyudur. Temiz olması için yeni ürünleri boş verin analarımızın kullandığı yöntemi bırakmayın

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.