Çocuk Odalarında Temizlik Önerileri


Temizlik, yaşam alanlarında oluşturulan dekorasyonun ardından en çok dikkat edilmesi gerekilen konulardan bir tanesidir. Böylece dekorasyon fikirleriyle oluşturulan ferah ortamların, uzun vadede daha hijyenik olması sağlanacaktır. Dekorasyonun değişen modası sayesinde, artık herkesin kendisine özel bir odası olmaktadır. Bu yüzden de çocuk odalarının son zamanlardaki önemi artmıştır. Özellikle gelişim döneminde olan çocukların odalarının daha temiz bir şekilde korunması gerekir. Çünkü belirli bir yaşa kadar çocukların bağışıklık sistemi, yetişkin insanlar kadar kuvvetli olmayabilir. Aynı zamanda çocuk odasında barınacak mikrop ve organizmalar, uzun vadede daha ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Temizlik Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken KonularÇocuk odalarında temizlik yaparken, ilk önce havalandırma konusuna dikkat edilmesi gerekilir. Doğru bir havalandırma sayesinde, odadaki mikropların dışarıya çıkması sağlanır. Odada yapılacak temizliklerde kullanılan bezler, başka odalarda kullanılmış olmamalıdır. Çocuk odalarında kullanılacak olan elektrikli süpürgelerin, genelde küçük ve mikro fiber bezlere sahip olması gerekir. Bu malzemeler sayesinde, özellikle doğru bir hijyen sağlanması başarısına ulaşılacaktır. Temizlik esnasında çocukların odada çıkartılması gerekir. Özellikle zeminde kullanılan temizleyicilerden 2 saat sonrasına kadar, çocuğun odaya girmemesi gerekir. Öncelikle çocuk odalarındaki temizliğe toz almayla başlanmalıdır. Ardından tüm köşelerde genel bir temizlik işlemi gerçekleştirilir. Halı üzerinde meydana gelmiş tozlanmalar ve saçaklanmalar, dikkatlice ortadan kaldırılmalıdır. Böylece çocuk odasındaki hijyenin en büyük tehlikelerinden bir tanesi de yok edilecektir.

Çocuk Odası Temizliğinde Detaylı HamlelerToz alma işleminden sonra, odada daha derinlemesine bir temizlik yapmak gerekir. Özellikle köşelerde bulunan kirlere bile anında ulaşılması gerekecektir. Zemin silindikten sonra, hemen yatak gövdesine ve dolaba geçilir. Bu eşyaların silinmesi için yine mikro fiber bez kullanılmalıdır. Odada bulunan sandalye ve koltuk gibi eşyaların, güvenli bir şekilde temizlenerek eski yapısına çevrilmesi gerekir. Çocuk odaları temizlenirken yatak altları ve avize üstlerinin atlanmaması gerekir. Aynı şekilde dolapların üstünde de ciddi tozlanmalar oluşmaktadır. Tüm bunların tamamlanmasının ardından çocuk odasındaki pencerelere ve kapıya geçilir. İşlemler gerçekleştirilirken çocuk odasında kimyasal madde kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Çocuk Odalarında Temizlik Önerileri Çocuk Odalarında Temizlik Önerileri Reviewed by Unknown on Kasım 09, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Seyfettin GÖKTÜRK9 Kasım 2018 20:43

    Çocuk odalarının temizliğini yaparken kesinlikle toz atan elektrik süpürgelerine dikkat edin. Bez torbalı veya kağıt torbalı tüm ürünler dışarı toz atıyor hemde çok. Sulu olanları tercih edin. Sağlık açısından

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.