Banyo Temizliği


Evde sağlıklı ve düzenli bir yaşamın geçirilebilmesi için, tüm yaşam alanlarında gerekli hijyen koşullarının sağlanması gerekecektir. Bu yüzden de kişilerin düzenli olarak bir temizlik yapmalarına ihtiyaç duyulur. En çabuk şekilde kirlenecek ve mikropları bünyesinde barındıracak alanlardan bir tanesi de banyodur. Banyolar, havanın çabuk yayılması ve havalandırmanın yetersiz olması durumunda genel olarak kirlenme sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Evdeki bireylerin sürekli kullanım sağladığı banyoda bu tür bir temizlik sorunu ise evde büyük problemlerin oluşmasına altyapı hazırlayacaktır. Banyo temizliğinde dikkat edilmesi gerekilen konular vardır. Bu yüzden de gerekli işlemlerin yapılması ve en ince ayrıntısına kadar uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Banyo Temizliği ÖncesiBanyo temizliği esnasında kişilerin kesinlikle ellerinde eldiven olmaları gerekir. Çünkü temizlik zamanında kullanılacak kimyasal ürünlerin, cilde zarar vermeleri beklendik bir durumdur. Banyo temizliği esnasında ve sonrasında, banyonun içerisi yeterli oranda havalandırılmalıdır. Bu sayede gerekli gazların içeriden çıkması sağlanacaktır. Kullanılan kimyasal temizlik malzemelerinin, özellikle çocukların ulaşamayacakları noktalarda saklanması gerekir.

Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Banyo temizliği esnasında, banyoda kullanılan halılar, eşyalar ve aksesuarlar dışarıya çıkartılmalıdır. Bu sayede daha kolay bir temizlik alanı oluşmuş olacaktır. Elektrikli süpürge yardımı ile öncelikle kaba bir temizlik yapılır. Ardından detaylı işlemlere geçilir. Banyoda en çok kirlenen yerlerin başında klozet gelmektedir. Sifonu çekilen klozete öncelikle çamaşır suyu uygulanmalıdır. Kapak kapatılmalı ve on dakika kadar banyo dışında beklenmelidir. Bu işlemin ardından da klozetin bütün kıvrımları, fırça ile temizlenmelidir. Klozetin temizlik işlemi bittikten sonra, sifon tekrar çekilmelidir.

Duşa Kabin Temizliği

Duşa kabinler, banyoda en çok kullanılan alanlardan bir tanesi olduğu için, genel olarak çok kirlenmektedir. Bu yüzden de, detaylı şekilde temizlenmesine ihtiyaç duyulacaktır. Kireç çözücü veya çamaşır suyu yardımıyla duşa kabinin bütün detayları temizlenir. Bunun ardından camın temizleyici yardımıyla temizlenmesi ve kirden arındırılması gerekir. Duşa kabinin içerisinde ve kör nokta olarak adlandırılan köşelerin, son derece iyi dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Çünkü bütün mikrop ve bakterilerin saklandığı alanların başında gelmektedir. Diş fırçası ve sünger yardımıyla bu işlem gerçekleştirilir.

Banyo Temizliği Banyo Temizliği Reviewed by Unknown on Kasım 17, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Banyo temizliği denince akla klozet ve lavabolar geliyor olabilir. Ama fayanslarda bir okadar önemli bence.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.