Aydınlatmanın Dekorasyonda Önemi


Dekorasyon, evdeki bütün detayların değişmesini sağlayan bir uygulamadır. Bir dekorasyon ne kadar etkili olursa, evdeki görüntü o kadar iyi bir şekilde ortaya çıkar. Estetik görüntünün ortaya çıkmasını sağlayan en önemli konulardan bir tanesi de aydınlatma konusudur. Aydınlatma, dekorasyonun son dokunuşlarından bir tanesidir. Aydınlatma sayesinde dekorasyona imza atılmış olunur. Dekorasyonda aydınlatmaya gereken özen gösterilmezse, istenilen sonuçlar elde edilemez. Aynı zamanda aydınlatmadan kaynaklı çirkin görüntüler de meydana gelebilir.

İyi Bir Aydınlatmanın Özellikleri


Aydınlatmanın iyi şekilde konumlandırılması demek, aslında bütün odada harika bir yaşam atmosferi oluşturulmasına işarettir. Bu sayede odada oluşturulan bütün dekorasyon detayları ortaya çıkacak ve ayrıntıların daha iyi gözükmesi sağlanacaktır. Mükemmel bir görüntü isteyen kişilerin, dekorasyon oluşturulurken aydınlatma konusunda gereken özeni göstermeleri gerekir. Aydınlatma uygulanacak oda büyükse, bu konuda anında büyük bir aydınlatma ihtiyacı doğacaktır. Modern ve klasik tercihlerin seçimi, odada yaratılmak istenen kimliğe göre değişiklik gösterecektir. 

Dekorasyonda Aydınlatma Türleri

Dekorasyon yapılan alanda aydınlatma uygulamaları, aslında odanın ihtiyacına göre değişecektir. Bu yüzden de genel olarak aydınlatmalar 3 farklı isimde gruplara ayrılır. Aydınlatmanın sadece algıyı oluşturma ve her yeri rahat görmeyi sağlayacak yansımasında genel aydınlatmalar kullanılacaktır. Özellikle avizeler, sarkıtlar ve aplikler, bu türün içerisindedir. Sadece yaşam alnında gerçekleştirilecek tek bir amaca uygun aydınlatmanın adına ise lokal denmektedir. Lokal aydınlatmalarda genel olarak estetik bir kaygı veya yumuşak bir dokunuş ön plandadır. Bu sayede istenen eşyaya, aksesuara veya bölgeye dikkat çekilir. Abajur, aplik ve lokal şekilde oluşturulan spotlar bunlardan bazılarıdır. Dikkat çekmek için dekoratif alanların aydınlatma sayesinde oluşturulması, son yıllarda popüler bir uygulamadır. Bu yüzden de vurgu aydınlatma çeşidi literatüre kazandırılmıştır. Vurgu aydınlatmalarda derinlik katmak ve estetik değer kazandırmak oldukça önemlidir. Genel aydınlatmadan daha fazla ışık sağlayacak şekilde oluşturulan bu aydınlatmalar; gömme spotlar, tasarım aydınlatmaları ve ray spotlarla sağlanmaktadır.
Aydınlatma Ürünü Seçimi
Aydınlatma ürünleri seçilecekken, evde oluşturulan kimliğe dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda odada ihtiyaç duyulan aydınlatma çeşidi seçilmeli ve uygulamanın odanın tamamını kapsayacağı değerlendirilmelidir. Böylece başarılı bir aydınlatma, dekorasyona eklenmiş olacaktır.

Aydınlatmanın Dekorasyonda Önemi Aydınlatmanın Dekorasyonda Önemi Reviewed by Unknown on Kasım 03, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.