Salonda Kapı ve Perde Uyumu


Salon, bir evin dekorasyon kimliğini en iyi şekilde yansıtacak odaların en başında gelmektedir. Özellikle evdeki görüntü ve estetik şık duruş konusunda, salonun işlevi çok büyüktür. Salondaki bütün köşelerden girişteki kapısına, duvar renginden perdesine kadar birçok farklı konuda, dekorasyonun bütünlüğü korunmalıdır. Bir salonun en iyi görünüşü, içerisinde ahenkle dans eden eşyaların varlığıyla oluşur. Bu yüzden de seçim yapılacak olurken birçok farklı noktaya dikkat etmek gerekir. Salondaki pencerelerin güneş alma açısından odanın büyüklüğüne, salon kapısının deseninden odadaki avizelere kadar birçok farklı konuda dikkat edilmesi gerekilen konu vardır. Bundan dolayı salon dekorasyonunda en üst seviyede dikkat olmalı ve tasarım fikirleri birbirleriyle olan uyumu göstermelidir.

Salonda Kapı SeçimiEvdeki dekorasyonda bütün detayların önemli şekilde dizayn edilmesi gerekir. Bu sayede istenilen sonuca kolaylıkla yaklaşılacaktır. Kapı, salonun iç dekorasyonunda çok önemli bir konudur. Çünkü dışarı kısım ve salonun içi arasında bir köprü olacaktır. Kapı seçiminde odada belirlenmiş olan tarzın, kapıdaki modele uyumu gerekir. Böylece estetik bir görüntü oluşturmak için gerekli olan adımlar atılır. Klasik bir salona sahip olan kişiler, evlerinde sade ama iddialı salın kapıları tercih edebilir. Özellikle çift kanatlı kapılar bu anlamda kullanılabilir. Odada daha çok sanatsal bir görünüm elde etmek isteyen kişiler ise daha çok ahşap veya rüstik modelleri tercih etmelidir. Bu sayede salonun tarzından uzaklaşılmadan bir model seçilmiş olur.

Salonda Perde SeçimiSalonda perde seçimi, odanın potansiyelini ortaya çıkartması için oldukça önemlidir. Perde seçimi sayesinde odanın görüntüsünde büyük bir bütünlük sağlanacaktır. Genel olarak ışık alan bir salonda, tül ve perdenin bir arada kullanılması gerekir. Böylece odaya gelecek olan ışığın ayarlanması kolay olacaktır. Dikişli perde tasarımlar, küçük ve ışık almayan pencereler için kullanılabilir. Aynı zamanda salonda çizgili şekilde oluşturulmuş desenler, çizgili veya desenli perdelerle tamamlanabilir. Odada kontrast renklerden faydalanılmak isteniyorsa, dekorasyonu tamamlayan perdelerle tasarım oluşturulur. Fransız pencerelerine en uygun olan perde seçimlerinde ise stor perdeler ön plana çıkmaktadır. Bu sayede evin içerisinde oluşturulan parlaklık sayesinde, salonda daha geniş bir görüntü yakalanır.

Salonda Kapı ve Perde Uyumu Salonda Kapı ve Perde Uyumu Reviewed by Unknown on Ekim 26, 2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. Furkan ŞAHİN12 Kasım 2018 19:49

    Önemli olan salonların perde ile olan renk uyumu değil. Salonların dekorasyonu yapılırken hususiyet aksesuarların ve bibloların seçimidir.

    YanıtlaSil
  2. Salonda perde uyumu duvar boyasının rengi ile alakalı olmuyor mu? Renk uyumunu yakalayınca muhteşem bir görüntü çıkar bence

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.