Çocuk Odasında Renk Seçimi ve Halı Uyumu
Evde bulunan her odanın dekorasyonu zor olduğu gibi çocuk odalarının dekorasyonu da ciddiyet isteyen konulardan biridir. Çocuk odaları hem çocukların rahatlıkla zaman geçirebilecekleri, eğlenceli bir ortam olması gerekli hem de uyumaları için aslında fazla eşyası olmayan sade bir ortam olması gereklidir. Ayrıca, çocukların gelişimini desteklemeye yönelik dekorasyonların yapılması da çok gereklidir. 

Dekorasyon yapılırken en önemli unsurlardan biri de renktir. Renkler herkesin psikolojisini olumlu veya olumsuz yönde etkileyen unsurlardan biridir. Bunun yanında dekorasyonu tamamlayan unsur da odada kullanılan halılardır. Halı seçimi odanın rengine göre farklılık göstermektedir. Yazının devamında çocuk odalarında tercih edilebilecek renkler ve halı seçimleri üzerinde durulmuştur. 

Çocuk Odasında Renk Seçimi
Çocuk odalarında renk seçimi genelde kız ve erkek olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat renk seçimi konusunda çocukların kişilikleri veya mizaçları dikkate alınmalıdır. Örneğin, sevecen bir çocuk için pembe rengi tercih edilebilir. Burada pembe, sevginin rengi olarak nitelendirildiğinden sevecen, sevgi dolu çocukların odalarında tercih edilebilir. Turuncu rengi, aktif ve enerjik çocuklar için tercih edilebilir. Turuncu, odada sıcak ve enerjik bir ortamın sağlanması için yardımcı olmaktadır. Daha sakin ve uyumlu yapıda bir çocuğun odasında beyaz veya yeşil renk tercih edilebilir. Bu renkler insana huzur vermektedir. Sarı renk kendine güveni simgelemektedir. Meraklı ve zekâ küpü çocukların odalarında sarı renk boya kullanılabilir. Yaratıcı çocuklar için mor renk kullanılması önerilmektedir. 

Çocuk Odasında Halı Seçimi
Halı seçimi dekorasyonu tamamlayan unsurlardandır. Halı seçiminde dikkat edilmesi gereken şey sağlıklı olmasıdır. Çocuklar gün boyunca üzerinde olacağı için sağlıklı bir halı seçimi kaçınılmazdır. Halılar, odanın rengine göre değişiklik gösterebilir. Eğer duvar rengi için sakin bir renk tercih edilmişse, halı için daha renkli bir tercih yapılabilir. Eşyalarla uyumlu olmasına dikkat ederek halı seçimi yapılabilir. Halı seçimi yapılırken, özellikle çocukların hayallerine ve beğenilerine dikkat edilmesi gerekir. Çocukların hayal dünyalarına yönelik yapılan seçimler, aslında onların her zaman daha iyi bir büyüme aşamasına sahip olmasını sağlayacaktır.


Çocuk Odasında Renk Seçimi ve Halı Uyumu Çocuk Odasında Renk Seçimi ve Halı Uyumu Reviewed by Unknown on Ekim 31, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. çocuk odalarında halı seçimleri artık size göre yapılmıyor ki, Mağazaya gidiyorsun çocuk orda gördüğü çizgi karakteri görüntü tutturuyor onu alıp götürüyorsun eve Bizde öyle en azından sizi bilmiyorum :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.