Çocuk Odasını Büyük Göstermenin Yolları


Çocuk odası çocukların gelişimi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü çocuklar günlük vakitlerinin çoğunu bu odada geçirirler. Bu odanın konforlu ve güzel bir görünüme sahip olması onların yaşayışı açısından çok önemlidir. Bundan dolayı bu odada kullanılan her türlü eşya ve aksesuarın dikkatle incelenerek seçilmesi gerekir. Evin her odasında olduğu gibi çocuk odasının geniş bir görünümde olması çocuğun içini ferahlatır ve oyun oynayacağı alanın büyük olmasını sağlar. Bunu yapmak için de belli başlı yöntemler vardır. Odanın boyutuna uygun eşyalar seçilmelidir. Eğer oda küçük ise abartılı büyük ve çok eşya odayı hem olduğundan küçük gösterir hem de çocuğun alanını kısıtladığı için çocuk odasında vakit geçirmek istemez.

Çocuk Odasında Tasarım FikirleriÖncelikle çocuk odasının tasarımına çok dikkat edilmelidir. Çocuğun işine yaramayacak eşyaların alınmasından kaçınılmalıdır. Böylelikle odada fazla eşyalar olmaz ve çocuk için hareket alanı fazlalaşmış olur. Çocuk odasında ilk başta duvar rengi çok önemlidir. Duvar rengini açık bir renk seçerek odaya bir ferahlık katabilirsiniz. Ayna bir odayı geniş göstermek için en çok kullanılan yoldur. Eğer çocuğunuza dolap alıyorsanız bunun kapılarını aynalı seçerek hem ekstradan ayna almamış olursunuz hem de odaya derinlik katmış olursunuz. Böylece aynaya kullanacağınız yeri de çocuğunuza bırakırsınız. Eşyalarda daha az yer kaplayan fakat fonksiyonel olan eşyalar tercih edilmelidir. Eğer çocuğunuza yatak alacaksanız bu yatağın altında çekmece olabilir. Böylece hem ekstradan ufak dolap almamış olursunuz hem de yerden tasarruf edersiniz.

Çocuk Odasında AydınlatmaÇocuk odasında aydınlatma hem odanın görünümü için hem de çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalarda düzgün seçilen bir aydınlatma uyku düzeninin gelişmesinde faydalı olmaktadır. Çocuk odasında genel olarak tavan aydınlatması kullanılır ki bu oyun oynarken veya kitap okurken kullanılır. Fakat çocuklar bazen karanlıktan korkabilecekleri için başucunda bir aydınlatıcı bulunabilir. Bu hem yer kaplamaz hem hoş görünür hem de çocuğun karanlıktan korkmamasını sağlar. Tavan aydınlatmasında ise düzgün ışık seçilmelidir ve seviyeli aydınlatma seçmelisiniz. Çünkü gerektiği zaman ışığı kısarak çocuğunuzu rahat ettirebilirsiniz. Bu çocuğun gelişimi için de çok önemlidir.

Çocuk Odasını Büyük Göstermenin Yolları Çocuk Odasını Büyük Göstermenin Yolları Reviewed by Unknown on Ekim 24, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Hasibe GÜNGÖR24 Ekim 2018 21:34

    Çocuk odalarının büyük olması demek oyun için bol alan olması demek. Bunun için yapılacak en mantıklı işlem mobilya seçimlerinin katlamalı veya ranzalı tarzlarda seçilmesi demektir.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.