Çocuk odaları nasıl olmalıdır?


Sahi biz ebeveynler olarak çocuğumuz için bir çocuk odası düzenlerken acaba nasıl olmalı diye kafa yoruyor muyuz? Bu da soru mu, pek tabi  yoruyoruz ama nasıl kafa yormak?


Çocuk odası düzenlerken genellikle çocuğun cinsiyetine göre uyumlu renkler belirleyip, kendi göz zevkimize hitap eden parçalar seçerek hareket ediyor ve dikkat etmemiz gereken asıl noktaları maalesef atlıyoruz. Oysa bu noktalar büyük önem arz ediyor. Henüz gelişim evresinde olan bir çocuğun odası evidir. Onlara özel bu yaşam alanını hazırlarken, yapacağımız seçimlerde kendi göz zevkimiz ve estetik algımız dikkat etmemiz gerekenlerin önüne geçmemeli. Peki çocuğun gelişiminde olumlu roller oynayacak, ideal bir çocuk odası nasıl olmalıdır?


Çocuk odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Her odanın olmazsa olmazı olan mobilya seçimi oldukça önemlidir. Söz konusu bir çocuk odası mobilyası ise mutlaka alınacak ürünün güvenli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sivri kenar ve köşeler, mobilyanın sağlamlığı, üzerindeki boyanın kimyasal olup olmadığı, işlevselliği gibi. Alınacak mobilya odanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak alınmalı ve çocuğa zaman geçirebileceği yeterli alan bırakılmalıdır.Eşyalar çocuğa değil, çocuk eşyalara hükmedebilmelidir. Özgürce oynayabileceği bir alan, onun gelişimi için son derece önemlidir. Bu boş alanda kendi ulaşabileceği büyüklükte bir masası ve sandalyesi, oyuncak ve kitapları bulunmalıdır. Kitaplar çocukların gelişiminde büyük rol oynar. Dolayısıyla kitaplara mutlaka çocuğun ulaşabileceği şekilde yer verilmelidir. Odada kullanılan renklerin de çocuğun psikolojisini etkileyeceğini düşünerek, renklerin karmaşadan uzak, birbiriyle uyumlu olması göz önünde bulundurulmalıdır. Daha pastel renkler çocuğa dinginlik verecektir. Çocuğun sağlığı için iyi havalanan ve aydınlanan bir oda şarttır. Ayrıca odadaki halı, perde ve nevresim gibi ürünleri de alırken seçici davranılmalı sentetik olmayan, antialerjik ve kolay temizlenebilen ürünler seçilmelidir. Mümkünse düzen kurulurken çocuğun da fikri alınarak, tehlikeli olmayacak bir biçimde çocuğun eşyaları yerleştirilmelidir. Odada bulunan eşyalar işlevsel olmalı ve çocuğa hizmet etmelidir çünkü odadaki eşyalar çocuğun gelişimini ve yaratıcı zekasını etkiler. Örneğin odaya bir kara tahta koymak ve ona özgürce resim yapabileceği bir alan vermek, odanın duvarlarına bir şeyler çizmesine sinirlenip elinden yaratma hakkını almaktan çok daha iyi ve akıllıcadır.Çocuğun odasında sadece kendine ait eşyaları olmalıdır ki odayı sahiplenebilsin. Çünkü çocuk da olsa bir bireydir ve kendine özel olan bir alana ihtiyacı vardır. Odadaki eşyalar çocuk büyüdükçe yaşına göre güncellenmeli ve yeni eşyalara çocuğun gelişimini düşünerek  yer açılmalıdır. Mümkünse materyal olarak kullanmayacağı süs niteliğindeki eşyalardan oda arındırılmalıdır.
Çok eşya çocuğun konsantrasyonunu bozacak ve bilinçaltını kötü etkileyecektir. Mevcut olan eşyaların ise dağınık kalmaması için raf ve kutulardan bir düzen oluşturulup çocuğa böylece oyun sonrası toplama alışkanlığı öğretilebilir. Bir çocuğun odasında olmaması gerekenlerin içinde yaydıkları yapay ışık ve radyasyon nedeniyle elektronik aletler de vardır. Odada asla elektronik alet olmamalıdır. Yaşı kaç olursa olsun bir çocuğun mutlaka bir çalışma alanı olmalıdır. Çalışma masasında dikkat çekici herhangi bir nesne bulunmamalıdır ki motivasyonu bozulmasın ve odaklanabilsin.Tüm bunlar çocuğunuzun daha mutlu ve uyumlu yaşamasına katkıda bulunurken, gelişimi açısından son derece önemlidir, tüm bunlara ve eğer konu çocuk ise çok daha fazlasına mutlaka dikkat edilmelidir.
Çocuk odaları nasıl olmalıdır? Çocuk odaları nasıl olmalıdır? Reviewed by Unknown on Ekim 16, 2018 Rating: 5

3 yorum:

 1. Tuğba ÇETİN19 Ekim 2018 15:04

  Çocuk odası dekorasyonu yapılırken ne tür işlemleri takip etmeliyim. Bir kızımız olacak eşimle hala karar veremedik.

  YanıtlaSil
 2. Klasik bir cevap olacak ama erkeklerin mavi kızların pempe renkler ile hazırlanması gerekir. Uzun zamandır böyle bir açıklama görmemişsinizdir. Aslında yapılan açıklamalara göre çocuklar renklerden etkileniyormuş.

  YanıtlaSil
 3. Çocuk odasında neler olmalı. Çok ince bir çizgi ve soru. Hangi açıdan bakıldığına bağlı. Güvenlik açısından birçok farklı cevabı var. Psikoloji bakımından birçok soru ve cevabı var. Güzel ve tatmin edici bir yazı olmuş. Ancak daha detaylandırmalı anlatım yapılabilir di.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.