Stor perde kuru temizleme yapılır mı?Stor perde günümüzdeki en çok tercih edilen perdelerden birisidir. Ev dekorasyonu için perde önemli aksesuarlardan birisidir. Evinize modern bir hava katan ve kullanımı kolay olan stor perdelerde farklı farklı kumaşlar kullanılmaktadır. Aralarından en çok polyester tarzı olanlar kullanılmakta. Ancak polyester dışında keten kumaş ve pamuk kullanımı da oldukça yaygındır. Stor perde plastik ve sert görünümü için üzerine apre kaplama yapılır. Apre kumaşın her tarafına sürülerek hava almasını engeller. Bu sayede kumaş daha dayanıklı ve kullanışlı olması sağlanır. Aynı zamanda da daha uzun ömürlü olur ve yıkama sıklığınız azalır. Stor perde çok sık toz ve kir toplayabilir. Buda akıllara stor perde kuru temizleme yapılabilir mi? sorusunu getiriyor. Elbette yapılabilir ancak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.      

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

  İlk olarak perdenizi yukarıda toplayın. Ardından montajını sökün ve temiz bir alana yatık vaziyette bırakın. Ardından borusunu ve yan ayaklarını çıkarın. Burada önemli olan kumaşta hiçbir kırışıklık olmamasıdır. Herhangi bir kırışıklıkta apre sayesinde kalıcı bir iz oluşacaktır.   Ilık sabunlu su hazırlayın. Ardından perdenizi silmek için hazırladığınız süngeri ılık suya bastırıp süngeri sıkın. Nemli olana kadar sıkmalısınız. Eğer süngeriniz çok sulu bir şekildeyken silerseniz kurutmanız çok zaman alacak ve zor olacaktır. Perdeyi sünger ile silerken güç uygulamamanız gerekir. Eğer fazla basınç ile silerseniz perdede yıpranmalar ve kenardaki iplerde sökülme olabilir.   Silme işlemi her iki tarafa da uyguladıktan sonra yumuşak kuru bir bez ile kurulayın. Ardından perdeyi dürün ve yerine montajlayın. Bu sayede nemli kalan perde hızlıca kurur. Perdenizi ütüleme gibi işleme gerek kalmadan stor perdeniz düz olacaktır.   Bu bilgilerle evinizde basit bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz. Ancak daha detaylı bir temizlik istiyorsanız kuru temizleme firmalarına vererek daha detaylı bir temizleme işlemi yaptırabilirsiniz.
Stor perde kuru temizleme yapılır mı? Stor perde kuru temizleme yapılır mı? Reviewed by Unknown on Ağustos 13, 2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. Meryem ATABAN10 Ekim 2018 17:56

    Stor perdeler için kuru temizlemeye gerek yok ki. Belli bölümlerden rahat bir şekilde sökerek tek tek bile temizleyebilirsiniz.

    YanıtlaSil
  2. Turgay GÜLTEKİN1 Şubat 2019 20:21

    Stor perdelerin temizliği diğerleri gibi olmuyor. Bu sebeple kuru temizlemede yapılması hem kalite açısından önemli hemde perdenin uzun ömürlü olması için

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.