Raylı Çekmece Nasıl Çıkarılır?


Raylı çekmece birçoğunuzun hayatına en çok kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Sürgülerin raylı olması bu ürünlerin rahat bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Raylı çekmece nasıl çıkarılır diyorsanız 2 adet disk üzerinde sürgüleri bulunan bu ürünler bir ürün olarak rahat bir kullanım sağlamaktadır. Böylece çıkarılırken de bu işlem rahatlıkla gerçekleştirilmektedir. Raylı çekmece çıkarma işlemi gerçekleştirildikten sonra aynı şekilde rayların yuvasına rahat bir şekilde yerleşmesi ile bu işlem yeniden gerçekleştirilir ve montaj tamamlanır. Raylı çekmeceler belirli bir mesafeye kadar sürülür ve daha sonra kendi kendine çeker ve rahatlıkla kendiliğinden çekmecenin kapanması sağlanır.

Raylı çekmecelerin ebatları büyük olsa da yükseklikleri ve içerisinde koyacağınız yüklerin miktarı da belirli bir standarda göre olmalıdır. Raylı çekmeceleri gereğinden fazla yük yüklediğimizde ise rayların zamanla deformasyona uğraması kaçınılmaz olacaktır. Raylı çekmeceler fonksiyonel özelliklere sahiptir ve genellikle gardolapları içerisinde de bu ürünler birçok alanda birçok amaçla tercih edilir. Sizler de yatak odalarınızda gardolaplarınız yanında ve şifon yerleriniz de çalışma masalarınızda da bu çekmecelerden yararlanabilir ve rahatlıkla istifade edebilirsiniz.

Sıkışan çekmece nasıl açılır

Evimizde bir çok mobilya da çekmece olduğu için en sık yaşanan sorunlardan biri çekmecelerin açılırken sorun çıkarmasıdır. Farketmesek dahi çekmece rayları da zamanla toz ve kirlerin birikiyor. Toz ve kire ek olarak mutfakta buna ısı, buhar gibi etmenlerde eklenir. Biriken bu tortular zamanla çekmecenin açılmasında sorun yaşanmasına sebep olur.

Zor Açılan Çekmeceye Ne Yapılır:

Saydığım etkenlerin etkisiyle çekmeceleriniz açılıp kapanırken zorluk çıkarıyorsa geçte olsa müdahale vakti gelmiştir. Raylara sabun, mum, vazelin ya da talk pudrası sürün. İlk uygulamada sorun çözülmediyse pes etmeyin. Bu uygulamayı birkaç kez daha tekrar ettiğinizde çekmeceleriniz eski haline dönecektir.

Raylı Çekmece Nasıl Çıkarılır? Raylı Çekmece Nasıl Çıkarılır? Reviewed by Unknown on Ağustos 14, 2018 Rating: 5

6 yorum:

 1. Mustafa KASAP8 Ekim 2018 21:58

  Paslanmış bir çekmecemiz vardı. Kolayla bir iki kere demir bölgesinden geçtim. maşallah fıstık gibi oldu. Deneyin bence

  YanıtlaSil
 2. Yapılacak en güzel şey raf sıkışması var ise ya yağ sürmektir. Yada evde bulunan vazelin var ise onunla bu sorunu gidermek olacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Sorunsuz bir şekilde temizleme işlemi yapmak istiorsanız w40 öneririm. Bu kadar harika bir ürün görmedim. Hem paslanma söküyor hem yağlama yapıyor

  YanıtlaSil
 4. Ünal KARTEPE7 Kasım 2018 16:08

  Raylı çekmecelerin en büyük özelliği tekrar yenisi ile değiştirilebilmedir. Malum zamanla aşım yapılan işlemler sayesinde yeni bir çekmece sahibi olabilirsiniz

  YanıtlaSil
 5. Nurşen ÖZSÖZ30 Kasım 2018 14:32

  Çekmeceler bizim devamlı sorun oluyordu. Gidip hırdavatçıdan bir iki tane çekmece rayı aldım ve değiştirdim. Kocamın ellerine sağlık. Şimdi fıstık gibi oldu, yenilemek iyidir ara sıra

  YanıtlaSil
 6. Gülseren TABAK30 Ocak 2019 17:56

  Raylı çekmecelere yapılacak en büyük değişim yine kendiniz tarafından yapılacak olan birebir değişimle mümkündür. Çekmece tellerini ve diğer aksesuarları nalburdan temin edebilirsiniz. Yoksa hergün yağlasan ne fayda. En iyisi yenisi ile değitirmek.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.