Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bir evin tüm tarzını tek bir perdeyle belirleyebilirsiniz. Evinizin daha büyük ve daha güzel görünmesini sağlamak perde seçerken de belirlenebilir. Perdeler yalnızca özel alanımızı koruyan ve evimizin mahremiyetini sağlayan aksesuarlar değildir. Aynı zamanda bunaltıcı sıcaklarda güneşten koruma görevini ve dekorasyonu unutmamak estetik açıdan tamamlayıcısı olma görevini de üstleniyor. Perdenizin kalitesini elbette ki kumaşı belirler. Zaman içerisinde perdenizi ne kadar hızlı yıkanacak ya da ne kadar uzun süre yeniymiş gibi kullanacağınız ve ne derece bakım isteyeceği perdenin kumaşı belirleyecektir. Kumaşı çok kalın ve ağır olursa asılıyken düzgün katlanmayacak ve bu da ne hoş bir görünüm oluşturacaktır. Hafif ve ince perde seçmek daha önemlidir. Renk konusunda ise perde koltuk renk uyumu ve perde halı uyumu da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Halı ve perdelerinizi aynı renk seçmemelisiniz. Farklı renklerde seçersek odalarımız daha canlı ve daha ferah görünecektir. Aynı renkler birbirine uyacağı için perdelerinizi farklı tonlarda seçmelisiniz. Perde koltuk uyumu için perdeyi koltuğun ana renginden değil de yastığındaki renkten seçerseniz odanızı daha ferah ve canlı gösterecektir.

Perde Ölçüsü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Perde Ölçüsü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Perde Ölçüsü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evlerinizin en önemli dekorasyon ürünlerinden olan perdelerinizin ölçüsünü alırken nelere dikkat etmeliyiz? Evinize yeni dikilecek bir perde için sipariş vermeden önce muhakkak ölçüsünü almamız gerekmektedir. Tül perde ölçüsü perdenin genişliğini dilediğiniz ölçüye göre alabilirsiniz. Yüksekliğini ise yere değecek uzunlukta istiyorsanız ölçüden 3 santim eksik vermelisiniz. İlk olarak camın yüksekliğini ölçmeleri daha sonra o sayının 3 santim eksiğini sipariş vermelisiniz. Ağırlıklı olarak yerde birikmesini istiyorsanız yere kadar ölçüp 15 santim fazlasını eklemelisiniz. Perdeyi dekor için kullanmak istiyorsanız enine geniş ölçü vermemeye çalışmalısınız. Aksi takdirde sabahleyin eve giren güneş ışığını kesilebilir. Bunun için ise ideal fon eni 70 ve 90 santim arasıdır. Stor perde ölçüsü pencere çerçevesinin iki tarafından da eşit miktarda dağıtılarak toplam 40 santim taşırarak ölçü almanız tavsiye edilir. Kıravize perde ölçüsü için ise sağdan daha sonra soldan en az 25-50 santim arası taşırmalısınız. Boyu için ise yere kadar ölçüsünü alın ve taşırma yapmadan olduğu gibi sipariş etmelisiniz.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli?
Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde bir odanın görünümünde çok önemli bir bileşendir ve uyumsuz perdelerle dizayn edilmiş odaların ne kadar kötü göründüğünü sizler de görmüşsünüzdür. Perdeler odanın diğer bileşenleriyle de uyum içinde olmalıdır. Oturma grubu, halılar, parkeler ve perdeler odayı oluşturan bir bütündür ve bu yüzden bu parçaların birbiriyle olan uyumu ev dekorasyonu için olmazsa olmazdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken kurallar mobilyalarla perdeler aynı tonda seçilir. Bu en sık yapılan hatalardır. Mobilya ile aynı tonda görünen perdeler ve mobilyalar odanın silik görünmesine neden olur ve aynı ton tutturmak oldukça da güçtür. Örneğin; gri oturma takımınız varsa aynı rengin daha açık ya da daha koyu rengi bir perde seçebilirsiniz. Oturma grubunun desenlerinin renginde değil de perde seçerken mobilya perde uyumuna dikkat edilecek hususlardandır. Lacivert mobilyanın desenleri gri renginde ise perdelerinizi de gri renk olabilir. Böylece dekorasyonda daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Etkiyi artırmak için perdelerin yanı sıra gri renginde aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

Perde Modeli Seçimi
Perde Modeli Seçimi


Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Ağustos 16, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.