Koltuktaki lekeler nasıl çıkar?


Günlük evde yapılan temizlik ile birlikte kir ve toz oluşumunu engellemek için koltuklarınızı düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürün. Çünkü uzun süre kullanılmayan koltuklar toz ve kir barındıracağı için nemli bezle yapacağınız her müdahale size yeni lekeler olarak geri dönecektir.

Lekenin cinsine ve koltuğun yapısına göre temizlik malzemesi seçimi de önemlidir. En yaygın kullanılan temizlik ürünü arap sabunudur. Arap sabunu tam olarak etkisi kanıtlanmış bir kimyasal olarak temizlik maddelerinden daha iyi bir temizlik yapmaktadır. Evinizin her alanında bu ürünleri kullanabilirsiniz. Koltuklarınız da ise Arap sabunu suda eriterek ya da koltuğunuza sürerek yapılabilir. Koltuk silme bezi ve koltuk silme deterjanı ile temizlik lekesiz olarak yapılabilir. Arap sabununun kalmaması için sıcak su ile kullanmanız gerekmektedir.

Lekeler çıkarmak için temizlediğimiz koltuk ve kanepeler nemlenir. Islanan koltukların daha çabuk kuruması için odanızı havalandırmanız gerekir. Koltuk silmenin bir diğer yöntemi ise kolonya kullanmaktır. Özellikle çay lekelerini çıkarmak için limon kolonyası kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye kolonya dökerek kuru bir havlu ile silebilirsiniz. Koltuk silme ve temizleme için sarı tüylü fırçalar da deneyebilirsiniz. Koltuk temizleme yöntemleri sayesinde koltuğunuzun üzerindeki tüm toz kalıntılarını fırçalayarak çıkarabilirsiniz. Sağlığınız için önemli olan sirke ev temizliği için de önemlidir. Bakteri ve mikropları yok etme özelliği ile kumaş olan yerlerin temizliğinde sirke ile yapabilirsiniz. Sıcak su ile sirke karışımı ile silinen koltuklar temizlenerek daha iyi parlar ve iyi bir sonuç alırsınız.

Koltuklardaki Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Koltuklarınız gün içerisinde üzerinde yiyip içtiğimiz uzanıp dinlediğimiz kısaca en fazla kullandığımız ev eşyaları ve ofis ürünleridir. Koltuklar lekeye maruz kalırlar ve bu lekelerden biri de su lekesidir. Su lekeleri sıradan yöntemlerle çıkmaz. İnsanı bir hayli uğraştırır. Bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız kumaşı yeniden ıslatmak en etkili çözüm olacaktır ve fön makinesi ile hızlıca kurutmaktır Ancak bu yöntem işe yaramadıysa başka bir yöntem de deneyebilirsiniz. Propil alkol ile bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bir miktar İzo propil alkolü temiz bir mikrofiber bezle doğrudan döşemenize de uygulayabilirsiniz. Kuruduğunda izlerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemde işe yaramadıysa küçük bir kap içerisinde ılık su ve sıvı bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız basit bir çözelti işinizi görecektir. Bu çözeltiye sünger yardımıyla uygulamalı ve ardından durulama suyu hazırlarken durulama suyuna 2 çorba kaşığı kadar beyaz sirke eklemeniz sabunlu dokuyu yok edecektir. Ayrıca izlerin kalanı için de oldukça faydalı olacaktır.


Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklarınız çok fazla kullanıldığı için birçok lekeye maruz kalabilir. Bunları çıkarma yöntemleri ve püf noktaları vardır. Koltuklarımızda ki mürekkep lekesini çıkarmak için koltuk üzerindeki mürekkep lekelerinden kurtulmak oldukça sıkıntılı ve zor bir iştir. Çocuklu ailelerin de sürekli karşılaştığı sorunlar arasında önce lekeye tabii ki çok erken müdahale etmemiz gerekmektedir. Bunun için birçok karışım yapabilirsiniz. Saç spreyi, bulaşık deterjanı, mısır nişastası, tuz, diş macunu ve alkol gibi doğal şeylerle koltuk üzerine sürülen mürekkep lekeleri çıkarılabilir.

Koltuklarınız ister deri olsun ister kumaş olsun yüzeylerindeki lekelerden bu şekilde kurtulabilirsiniz. Saç spreyi en etkili yöntemlerdendir. Deri veya kumaş yüzeylerin döşemelerini de rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuç alabileceğiniz basit bir yöntemdir. Lekeye doğrudan uygulayın ve bir süre bekledikten sonra temiz ve nemli bir bezle ovun birkaç uygulamadan sonra lekenin eskisi kadar belirgin olmadığını ve kolaylıkla çıktığını göreceksiniz. Bulaşık deterjanı, yüksek derecede çözücü etkisi olan bir deterjan, 3 bardak suya bir çorba kaşığı çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ekleyerek bir çözelti yapıp bunu koltuklarınıza da uygulayabilirsiniz.
Koltuktaki lekeler nasıl çıkar? Koltuktaki lekeler nasıl çıkar? Reviewed by Unknown on Ağustos 07, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.