Koltuk Nasıl Temizlenir?


Koltuklarınız zamanla eskidiği için kumaş rengini kaybedebilir. Çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından sıklıkla kullanıldığından kazalara maruz kalabilir.

Koltuk temizliğine başlamadan önce elektrik süpürgesi ile koltuğunuzu derinlemesine süpürüp yüzeyinde ya da yastık aralarında tozlar kırıntılar ve ufak parçaları almak gerekir. Elektrik süpürgesiyle koltuğunuzu yüksek seviyede vakumlamayınız. Koltuğunuzu ulaşamadığınız çok dar kısımları için de kullanabilirsiniz. Fırça ile yüzeyleri hazırlama koltuk temizliğine başlamadan önce kullanacağınız yöntemlerden biridir. Her türlü fırçalar da koltuğunuzu yüzeyindeki tüm toz kitlelerini ve kırıntıları rahatça toplayınız. Tüy toplayıcılar özellikle evlerinde hayvan besleyenler için elektrik süpürgesi ile çekilemeyen tüyleri çekmeye yarar. Mağazalarda satılan özel tüy toplayıcılarla koltuğun üzerinden toplayabilirsiniz.

Marketlerde satılan sıvı temizleme deterjanı ile temiz ve yumuşak bir bezle silebilirsiniz ve son olarak da kumaşınızın cinsine göre ve temizleme talimatlarına göre koltuğunuzu yıkayabilir veya silebilirsiniz. Silmek için bazı karışımlardan faydalanabilirsiniz. Lifli bezlerle silmek kumaşların üzerinde biriken kirleri çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Koltuklarınızı lifli bezlerle ve beyaz kalıp sabun ve ılık su karışımı ile silebilirsiniz.


Kokan Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Kokan koltukların temizliği maalesef en sıkıntı veren temizlik konulardan bir tanesidir. Uzun süre kullanılan ve kullanılırken düzenli olarak temizliği yapılmayan bu koltuklar zaman içerisinde kötü koku yayarlar. Özellikle de kapalı kalan evlerde zamanla rutubetin ve nemin etkisiyle de koltuklara sinen kokular temizlik yöntemleri ile rahatlıkla ortadan kaldırılır. Kokan koltukların temizliğinde tercih edilen ürünlerin ve temizleyicilerin mis kokular yayan ürünler olmasına dikkat etmek önemlidir. Doğal temizleyiciler kullanılarak da koltuk temizliği rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

Kokan koltuk temizliği yapılırken öncelikli olarak vakumlama ve silme makinaları kullanılmalıdır. Koltukların yüzeyinde ve derinlemesine vakumlayarak içerisindeki tozların sökülmesi sağlanır. Daha sonra silme işlemine geçilir. Koltukların temizliği gerçekleştirilirken mikro fiber bezlerden yararlanabilmek mümkündür. Bu bezler suyu aşırı derece bırakmadığı için koltuklarınızın yüzeyinde lekenin oluşmasına neden olmamaktadır. Kokan koltukların kokularından arındırılması için silme işleminin ardından muhakkak durulama ve kurutma işlemi için de çaba göstermek gerekir. Böyle ürünlerin temizliği gerçekleştirilirken özellikle kurutma aşamasının kısa sürmesini sağlamanız gerekir. Böylece kuruma işleminin uzun sürmesi nedeniyle koltukların yeniden bakteri oluşumuna sebebiyet vermemesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Koltuk Temizleme Ürünleri

Koltuk temizleme ürünleri koltuk temizleme bezi, koltuk temizleme deterjanları, koltuk temizleme ilacı, koltuk temizleme şampuanları ve koltuk temizleme leke çıkarıcı spreyler gibi birçok temizleme ürünü vardır. Çok çeşit koltuk temizleme bezleri vardır. Bunlara örnek verirsek eğer yüksek kalitede mikro fiber bez ile tüy ve toz toplama rulosu, yüksek kalitede mikro fiber bezler özel leke çıkarıcı bezler gibi birçok koltuk temizleme bezi vardır. Tabii ki bunların ilk önce olmazsa olmazı bezlerin temiz olmasıdır.

Koltuk yıkamaya temiz bir bezle mümkünse ilk defa kullanacak olduğunuz bir bezle başlamalısınız ve birçok marka koltuk yıkama deterjanları bulunmaktadır. Aynı zamanda bunlar şampuan da olabilir ve bunların da insan sağlığı açısından da zararlı olmamasına dikkat etmek gerekir. Çok fazla kimyasal içermemesine özen göstermeliyiz. Çünkü çok güçlü deterjanlar içerisinde bazı kimyasalları fazla bulundurdukları için insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Bunlara dikkat etmek gerekir ve bu koltuklarınızın derisi ve kumaşı için de önemli bir konudur. Koltuklarınızın temizlenmesi için en gerekli şeyler bir koltuk temizleme bezi ve leke çıkarıcı deterjandır.


Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kumaş koltuk kılıflarını etkili bir şekilde temizlemek için uygulanması gereken önemli püf noktaları temizlik yönteminin ve deterjanın doğru seçilmesidir. Kumaş türüne ve temizlik ihtiyacına göre farklı deterjanlar kullanılmalıdır. Örneğin, evde bebek varsa koltukların yalnızca lekelerden arınmış olması hijyen sağlamak açısından yeterli olmayacaktır. Bu durumda alkol ya da çamaşır suyu katkılı çamaşır deterjanları kullanabilir doğal yöntemlerle koltukların mikroplardan arındırılması ise sirkeli veya karbonatlı su ile yapılabilir. Çıkarılıp çamaşır makinesinde yıkanabilen koltuk ve kırlent kılıfları kumaşın rengine zarar vermeyen yıpranmaya neden olmayan bir çamaşır deterjanı ile  temizlenebilir.

Koltuklar koltuk yıkama makinası ile temizlenecek ise bu iş için özel olarak geliştirilmiş koltuk yıkama deterjanları kullanılmalıdır. Silerek temizleme de ise arap sabunu ile koltuk temizleme deterjanları tercih edilmelidir. Koltuklarda tükenmez keçeli kalem lekesi gibi izler varsa lekeli bölgeye bir miktar diş macunu sürüp bekletmek silme işlemi sırasında lekelerin kolayca çıkarılmasını sağlar. Kumaş koltuklarınız silinmeye başlamadan önce elektrikli süpürge ile iyice süpürülür. Bütün tüy ve tozlarının arınması sağlanır. Saç, deri döküntüleri gibi maddelerden arındırılması gerekmektedir.

Koltuk Silme Teknikleri

Koltukları çok kolay ve hızlı bir yöntemle temizlemenin sırrı koltuk silme yöntemleri konusunda bilgi almaktır. Koltuk silme suyu seçiminde özellikle deri koltuklarda doğru seçim yapmak lazım. Bu suya nelerin koyulacağı koltuk silmek için neleri kullanmamız gerektiğini tecrübe eden kişilerden öğrenebilirsiniz. Yüzeyi kirlenen ve kirler zamanla koltuk kumaşlarının içine nüfuz ederek çıkmayan lekelerin oluşmasına sebep olur. Bu kumaşta biriken lekeler kumaşın renginin değişmesine neden olur. Ancak koltuk silme yöntemleri ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Sıcak suyu bir kap ile yumuşak beyaz pamuk bez, temiz açık renkli bir sünger, sıvı bulaşık deterjanı, beyaz sirke, karbonat ve boraks gibi sıcak su ile yapılabilir. Tüm malzemeler köpürene kadar güzelce karıştırılır, sıcak su lekelerin çıkmasında etkili olur. Pamuklu bezi de alarak hazırladığınız karışımın içine batırın, koltuğunuzu bu bezle ovarak sildikten sonra sabunlu karışımın kumaş içine işleyebilmesi için 10 dakika bekleyin. Sonra durulamak için temizlik bezi ile koltuğunuzu tekrar silin. Bu işlemi koltukta hiçbir tortu kalmayana kadar sürdürün. Aksi takdir de dikkatli şekilde işlem yapılmaz ise leke kumaşlarda hapsolup iz bırakabilir.
Koltuk Nasıl Temizlenir? Koltuk Nasıl Temizlenir? Reviewed by Unknown on Ağustos 02, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.