Koltuk En İyi Nasıl Temizlenir?


Koltuk temizliği gerçekleştirilirken en hızlı sonucu sizlere sağlayabilecek ürünler tercih etmek önemlidir. Koltuk en iyi neyle temizlenir? bu konuda araştırma yaparak temizlik işlemine başlayabilirsiniz. Son dönemde koltuk temizleyiciler arasında spreyler yer almaktadır. Başarılı bir şekilde lekeleri söküp atmayı sağlayan spreylerden yardım alarak lekeli olan koltuklarınızın hızlı bir şekilde temizliğini sağlayabilirsiniz.

Koltuk temizliğinde en eski ve en etkili yöntemler arasında arap sabunu yer almaktadır. Güçlü bir temizleyici olan arap sabunu ile yıkanan koltuklar parlaklığını kaybetmez ve dokuları zarar görmez. Üstelik temizlik yapan kişinin ellerine zarar vermeden temizliğin sağlanması bu ürünler ile gerçekleştirilir. Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken konular arasında ürünlerin diplerine ve derinlemesine temizlenmesi yer alıyor.

Derinlemesine temizlik için yalnızca iyi deterjanlar ve saf su kullanımı yetmiyor. Vakumlama ve iyice emilimi sağlayacak makinalara da ihtiyaç duyuluyor. Koltuk temizliğinde bu nedenle genellikle çok kirli ürünlerde koltuk yıkama firmalarından destek almak mümkün. Yerinde yıkama imkânını sizlere sağlayacak olan bu firmalar derinlemesine koltuk temizliğini özel ürünler ile gerçekleştiriyor.


Şönil (Chenille) Kumaş

Şönil (Chenille) Kumaş Nasıl Temizlenir?

Şönil kumaş çeşitleri genellikle geometrik şekiller, kuşlar, ağaçlar, çiçekler gibi tasarımlarla bezenmiştir. Genelde ucuz bir kumaşa benzer çok az gerçek patiska yumuşak sıkı dokunmuş ve hafif olan kumaşlardır. Bu kumaşların kullanım alanları perde, koltuk, yastık gibi eşyalardır. Chenılle kumaş nasıl temizlenir? Eğer bir koltuk döşemesi olarak kullanılmışsa şönil kumaşı temizlemek için rengini alıcı ağartıcı kimyasal kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Evde yapabileceğiniz yöntemlerle temizlemek uygun olacaktır.  Koltukların minderlerin de kullanılmışsa ılık su ile makinada 30 dereceyi aşmayan sıcaklıkta makine deterjanları ya da sıvı deterjanlarla yıkayıp çok fazla deforme olmasına izin vermemelisiniz. Narin yıkamada koltuk kılıflarını da yıkayabilirsiniz. Yastıklar için de aynı şey geçerlidir. Koltuk yastıkları da chenılle kullanılmışsa ılık su ile temizleyebilirsiniz. Silmeniz gerekirse de beyaz kalıp sabun ve sıcak su karışımı ile ve mikro fiber bir bezle bu kumaşları temizleyebilirsiniz. Chenille kumaş polyesteri de andırdığı için kaynar su ile yıkamamaya özen gösterilmelidir.

Nubuk Kumaş

Nubuk Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde her alanda rahatlıkla kullanılabilen nubuk koltuk takımı şıklığı açısından yadsınamaz. Ev ve işyerlerinde tercih edilen nubuk koltuk temizleme normal koltuklara göre daha fazla özen ister. Derinin zımparalanarak pürüzsüz bir görünüme sahip olan nubuk deri temizliği sırasında oldukça az su kullanılmalıdır. Nubuk derinin kolayca çatlamasına sebep olan suyun bol kullanılması ya da koltuk üzerine suyun dökülmesi halinde hemen kurutulması gerekir. Akışkan yüzeyi sayesinde sıvıyı tutmasına rağmen zamanla yüzeyinde lekeler oluşabilir. Nubuk koltuk temizleyici ile koltuğunuzun temizliği özel şampuanlarla yapılmalıdır.

Koltuğunuzu en iyi temizleme yöntemi nubuk koltuk temizleme şampuanıdır. Kolay temizlenebilir özelliğe sahip olan bu koltuklarda tam hijyen sağlamak için koltuk yıkama makinası kullanabilir ya da şirketlerden yardım alabilirsiniz. Nubuk koltuklarınızın ömrünün uzun olmasını istiyorsanız nubuk kumaş şampuanı kullanmalısınız. Ürünleri doğru yöntemlerle kullanmanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu aşırı su kullanmamak koltuğu silerken kullandığımız bezin suyunun iyice sıkılmasıdır. Koltuk yıkarken ise kullandığınız suyu koltuğun üzerine tutmadan hemen makinayla çekmelidir. Uzun süre kullanılmayan koltuklar toz tutar bu koltukları silmeden önce elektrikli süpürge ile önce tozunu almanız deri yüzeyine tozun daha fazla yapışmasını engeller. Nubuk yıkama şampuanı ile yıkama işlemi sorunsuz olarak gerçekleştirilir.

Sararan Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Deri olan çantalar, ayakkabılar ve mobilyalar sık kullanılan ürünler için de yer aldığı için temizliğine ve bakımına fazlasıyla dikkat edilmelidir. Sararan deri koltuk nasıl beyazlatılır, lekeleri nasıl yok edilir en doğru çözümleri bilmek gerekir. Koltuktan lekeleri ve diğer lekeleri temizlemek için şunları yapmamız gerekir. Beyaz deri koltukların temizliği için kullanabileceğiniz ürünler için araştırma yapmalısınız. Az maliyetli doğal ürünlerle temizlik daha güvenlidir. Birçok sentetik temizlik ürünü özellikle petrolden üretilen ürünler deri yüzey kalitesine zarar verebilir.

Sararan koltuklar için doğal yöntem


Kendiniz karışımızı yapmak için rendelenmiş olan bir avuç sabunu 8 bardak sıcak su ile karıştırın. Bir çay bardağı keten tohumu ve 2 çay bardağı sirkeyi karıştırın. Bu iki karışımında beyaz deri koltuk lekesi temizliği için kullanılan karışımlardır. Bu karışımları deri üzerine direkt dökerek kullanmamak gerekir. Sprey özelliği olan şişeleri ile kullanmak daha etkili sonuçlar ve olanaklar sağlar. Beyaz deri koltuk lekeleri nasıl temizlenir ve lekeleri nasıl çıkar diyorsanız sıvılar mutlaka mikro fiber bez ile temizlenmelidir.
Koltuk En İyi Nasıl Temizlenir? Koltuk En İyi Nasıl Temizlenir? Reviewed by Unknown on Ağustos 04, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.