Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır?


Yatak Örtüsü Seçimi

Yatak odası, evlerin en gözde mekânıdır. Ev sahiplerinin bütün günün yorgunluğunu üzerinden attıkları, rahat ve huzurlu bir uyku uyudukları sessiz sakin mekânlardır. Yatak odası birçok eşya ve dekorasyondan oluşur ve bunlardan birisi de yatak örtülesüdür. Yatak örtüleri, kişilerin tarzını, zevkini ve karakterini yansıtır. Elbette sadece tarza, zevke ve karaktere göre tercih yapılamaz. Yatak odasının diğer ürünleri ve yatağın diğer parçalarının rengi veya malzemesi gibi etkenlerinde yatak örtüsü seçimini etkiler. Gösterişi sevenler daha parlak ve şatafatlı, işlemeli yatak örtülerini tercih ederler. Sadeliği sevenler ise daha düz, sade ve klasik  modeller tercih ederler. Bütün kullanım eşyaları gibi yatak örtülerinin de yıkanması gerekir. Peki, yatak örtüsü nasıl yıkanır?

Yatak Örtüsü Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak örtüleri hassas ve yumuşak ürünlerdir. Bu yüzden yıkarken özel bir yöntemle yıkamak gerekir. Öncelikle yatak örtüsünün kumaş dokusunun ve özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Yatak örtülerinin veya kullanım kılavuzlarında yıkama talimatları genellikle yazar. Ancak biz Türk insanı olarak kitapcıklara hiçbir zaman bakmayız. Bazıları sadece kuru temizlemede yıkanmasının yeterli olduğunu söylese de büyük çoğunluğu çamaşır makinelerinde yıkanabileceğini söyler. Yıkama yaparken mümkünse yatak örtüsünün yanına başka bir ürün katılmamalı ve tek başına yıkanmalıdır. Böylece yatak örtüsü daha iyi yıkanacak. Aynı zamanda diğer ürünlerle de renk karışımının önüne geçilmiş olacaktır. Yatak örtüleri deriye doğrudan temas ettiği için deterjan oranının iyi ayarlanması ve mümkünse sıvı deterjan kullanmanız önerilir. Yatak örtüsü nasıl yıkanır sorusunun cevabı aslında yatak örtüsünün kendisinde gizlidir.


Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır? Nasıl Kurulanır?

Pullu ve düğmeli yatak örtülerinin yıkanmasında daha hassas olunmalıdır. Pulların dökülmesine veya düğmelerin kopmasına karşı bu tarz yatak örtülerinin torba içerisinde yıkanması önerilir. Bu sayede hem yatak örtüsü hem de çamaşır makinesi için daha sağlıklı bir yıkama olur. Bir diğer soru olan ve yatak örtüleri nasıl yıkanır sorusu kadar önemli olan bir diğer soruda yatak örtüleri nasıl kurutulur sorusudur. Yıkanan yatak örtüleri, gölgede ve serilerek kurutulması gerekmektedir. güneş altında veya kurutma makinesinde kurutulması tavsiye edilmez. Ayrıca örtünün ütülenebilir uyarısına dikkat etmemiz gerekmektedir aksi takdirde yatak örtünüz tamamen kullanılamaz hale gelebilir.
Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır? Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 26, 2018 Rating: 5

3 yorum:

 1. webkuzgun.blogspot.com web sitemi ziyaret edip reklamlara tıklarmısınız hocam saygılar

  YanıtlaSil
 2. Yazdıklarının yatak örtüsü nasıl yıkanır konusu ile alakası olmadığını belirtmekle başlamak isterim. Daha önemli konu ise, reklamlara tıklamaya teşvik etmek ciddi bir ihlaldir. Yasaklanabilir.

  YanıtlaSil
 3. Hatice AKDAĞ5 Ekim 2018 19:24

  yatak örtüsü ütülenebilir ve ütüleme gerektirmeyen bazı çeşitlemelerle ayrılabiliyor. Ütü gerektiren pamuklu türler için tavsiyeniz var mı?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.