Yatak odası için renkler ve özellikleriYatak odası renk seçimi konusunda zorluk yaşıyorsanız tamda size göre bir yazı hazırladık. Yazımızda sizlere renklerin özelliklerinden ve dengelerinden bahsedeceğiz.

Yatak odası rengi seçimi

Öncelikle renk çemberinden ve renk uyumundan bahsedelim. Renk seçimi yaparken en büyük yardımcımız olacak. Renk çemberi Google'da basit bir arama yaparak ulaşabileceğiniz mavi, kırmızı ve sarı gibi ana renklerin birleşmesiyle oluşan ara renkleri içeren bir çemberdir. Bu çemberde karşılıklı olan renklere zıt ( kontrast ) veya tamamlayıcı renkler denir. İki zıt renk kullanıldığında renkler arası çizgi keskin ve göze batar bir şekil alacak ve kontrast oluşacaktır. Mavi - turuncu, yeşil - kırmızı ve mor - sarı gibi zıt renkler  birlikte kullanıldığında gözü yormayan bir kombinasyon yaratır. Mavi - mor, sarı - yeşil ve kırmızı - turuncu gibi renkler bir arada kullanıldığında sakin ve dinlendirici bir ortam yaratırlar. Bu renkler iki açık bir koyu veya iki koyu bir açık şeklinde üçlü olarak da kullanılması tavsiye ediliyor. Üçünü açık veya üçünü koyu renk seçmeniz yorucu veya göz yoran bir ortam yaratacaktır. Bir rengin 3 farklı tonunu seçerek Monokromatik renk gruplarını da tercih edebilirsiniz. Şimdi ise renk özelliklerine göz atalım.Yeşil
Yeşil renginin bütün tonları doğayı çağrıştırır. Bu renkler uyum, sakinlik, mutluluk, enerji ve tazelik kelimerle de tanımlanabilir. Ferah ve doğal bir ortam oluşturmak istiyorsanız beyaz ve yeşil kombinasyonunu tercih edebilirsiniz.

Siyah
Siyah renk karanlık ve korku gibi olumsuz değerleri temsil eder. Ancak dekorasyonda bambaşka bir anlamı vardır. Dekorasyonda siyah renk zerafeti, güçlü bir karakteri ve sadeliği temsil eder.

Pembe
Bu renk genelde kız çocuk odalarında tercih edilir. Aynı zamanda bu renk tatlılık, sevgi, aşk, huzur ve romantizmi temsil eder.

Kahverengi
Toprak tonları ile dinlendirici bir dekorasyon oluşturuan rengin konforun, dayanıklılığın ve doğallığın rengidir. Ahşap eşyalarla kombine edilirse mükemmel bir kombin oluşturabilirsiniz.

Kırmızı
Kırmızı karakter sahibi bir renktir ve sevgi, yaşam, nefret, ölüm gibi  kelimeleri karşılar. Aynı zamanda aşk rengi olarak bilinsede öfke ve hırsı temsil eder. Beyaz ile kombinasyonu çok daha sıcak dekorlar oluşturur.

Gri
Gri rengi genellikle yalnızlık, depresyon gibi negatif kelimelere karşılık gelsede dekorasyonda başka bir anlamı vardır bu anlama göre gri modern stilin rengidir. Güçlü, tarz ve şık bir tasarım için gri tonlarını öneriyoruz.

Mavi
Mavi renk gökyüzü, okyanus, deniz gibi kelimlerle anılmakta. Ayrıca sadeliği, doğallığın, huzurun ve barışın rengidir. Kullanıldığı taktirde odada sakinlik, canlılık ve tazelik gibi hisler uyandırmaktadır.

Turuncu
Turuncu sıcağı, sadakati ve güveni  temsil eder. Ahşap eşyalarla kombinasyonu muhteşem olur.

Sarı
Sarı enerjinin ve canlılığın rengidir. Heyecan ve sevinç gibi duygulara karşılık gelir.

Beyaz
Odayı daha geniş göstermek ve ferah bir ortam yaratmak için kullanılan beyaz renk, aynı zamanda temizliğin, saflığın ve huzurun rengidir. Her renk ile kombinasyonu yapılabilir bu denenle kullanışlı bir renktir.


Yatak odası için renkler ve özellikleri Yatak odası için renkler ve özellikleri Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 25, 2018 Rating: 5

4 yorum:

 1. Yatak odası renkleri arasında en ilginç çekici kahverengi ve tonları olmuş. Kahverengi veya eskikmeler gerçekten mobilya dizaynında güzel duruyor.

  YanıtlaSil
 2. Asım TEKCAN10 Ekim 2018 20:08

  Yatak odası renk uyumlarını tamamlayan asıl faktör aksesurlardır. Aksesuarlar ile tamamlanmayan bir dekor eksik olmuş sayılmaz mı?

  YanıtlaSil
 3. Semiha KOŞAR21 Ekim 2018 17:19

  Yatak odası için tamamlayıcı renklerden birisi kırmız olandır. Ya aksesuarlarda kullanın veya kalın perde seçimlerinde

  YanıtlaSil
 4. Yatak odasında birde turuncu rengi deneyin. İnanın her renk ile uyum sağlıyor. Takımlarınıza çok yakışacak.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.