Stor Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Stor perdeler, ihtiyaca yönelik kumaş seçekenkleri ve pratik kullanışıyla hayatımızı kolaylaştıran perdelerdir. Stor perde seçimi yaparken ihtiyacınıza göre kumaş seçimi yapmalısınız. Aksi taktirde faturanız kabarabilir. Stor perde fiyatı piyasada m² başına 20 TL'den başlayarak 300 TL'ye kadar çıkabilir. Bu fiyatı etkileyen etmenler yerli veya yabancı oluşu, kumandalı veya manuel oluşu, özellikleri, markası ve kalitesidir.

Mekanik perde seçimlerinde zincirli mekanizmalar tercih etmeniz perdeye ekstra özellik katar. Zincirli sistemler yaylı sistemlere nazaran daha kullanışlı ve ergonomiktir. Zincirli sitemde perdeyi istediğiniz noktaya kadar kaldırıp indirebilirsiniz. Ancak yaylı sistemlerde durum biraz değişiktir, elinizden kaçabilir ve tavanda tur atabilir. Zincirli stor perde alırken zincir seçimide önemlidir. Sık aralıklı zincir seçmeniz önerilir. Bu zincirler mekanizmanın yumuşak, hızlı, ve sessiz çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca zincir seçiminde kumaş tonlarına yakın bir ton seçmeniz renk bütünlüğü konusunda yararınıza olacaktır. Sert renklerin eteğinde alüminyum çubuk bulunması tercih edilmez. Perdenin daha göze hoş gözükmesi için perde eteğine saçak veya desenli kesimler yaptırabilirsiniz.

Stor perdeler güneşi engelleyen kumaşlardan üretilir. Güneşi filtreleyen perdeler iki gruba ayrılır. Bu gruplar screen ( örgü ) ve tüldür. Örgü perdelerin en önemli özelliklerinden birisi güneş ışığının büyük çoğunluğunu filtreleyebilmesinin yanında kapalıyken dışarıyı görebilirsiniz. Bu perdeler televizyon veya bilgisayar ekranlarındaki yansımayı en aza indirir. Bu nedenle iş yerlerinde en çok tercih edilen stor perde türüdür. Tül stor perde için de örgü perdenin ev için yapılan modeli gibi düşünebiliriz. Örgü perdeye göre daha dekoratiftir. Şefafflığı ile içeriye ışık alır ve mekana derinlik kazandırır. Gölgeleyici tül stor perdeler katmansız kumaşlardan oluşur. Renk ve desen seçenekleri zengindir.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Kumaş stor perdenin bilinmesi gerekli olan özelliklerinden biriside çamaşır makinesinde yıkanamaması veya kuru temizlemeye verilememesidir. Nedeni ise stor perdeler bozulmadan sarılabilmesi için kimyasal işlemlerden geçmektedir. Bu işlemlere apre denir. Stor perdenizi yıkadığınız takdirde bu kumaşlar deforme olur.

Stor Perdenin Ömrü Kaç Yıldır?

Bir stor perdenin kullanım ömrü ortalama üç yıl civarındadır. Üç yılın sonunda stor perdenin kumaşını değiştirerek bu sorunu halletmiş olursunuz.
Stor Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Stor Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Reviewed by Unknown on Temmuz 26, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.