Salonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı


Salonda Renk Uyumu Nedir?

Evini taşımak isteyenlerin veya evini yenilemek isteyenlerin en kararsız kaldığı noktalarından biriside renk seçimidir. Yazımızda hangi renkler birbirleri ile uyumlu? olduğunu ve risk almadan nasıl renk uyumu sağlanır sorularından bahsedeceğiz.

Öncelikle salonda renk seçimi için salonun büyüklüğü, ışık alma seviyesi ve dekorasyon tarzını göz önünde bulundurulmalıdır. Bu düzen ile ilerlediğiniz taktirde salonunuz için renk uyumunu yakalamak kolaylaşmış olacaktır. Renk seçimi zevkinizi ortama yansıtmak için çok önemlidir. Bu nedenle ortamda nasıl bir atmosfer yaratmak istiyorsanız ona göre tarzınızı yansıtan renkler seçmelisiniz. Seçim yapmadan önce renk uyumlarını araştırmalısınız. Bilinen dekorasyon renk uyumlarından yararlanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Berrak Mobilya Koltuk Takımları'nı incelemek ister misiniz?

Renk Uyumları ve Etkileri Nelerdir?

Belli bir tarza sahip olan mekanlarda kullanılan bazı temel renkler vardır. Örnek olarak country tarzı salon istiyorsanız açık renklerin yanında pastel tonlar kullanmak zorundasınız. Bu tarzın bilinen rahatlatıcı ve sakinleştirme etkileri vardır.
Renkler ve etkileri konusunda hali hazırda olan yöntemleri kullanabilirsiniz. Örnek olarak mekanlarda açık renk kullanmak mekanı büyük gösterecektir. Mekanda daha enerjik bir ortam istiyorsanız renkli eşyalar ile bu kombinasyon tamamlayabilirsiniz.

Salon Renk Seçimleri ve Uyumlu Renkler

Salon için hangi renkler uygundur? Bu sorunun farklı farklı yanıtları vardır. Bu sorunun cevabı kişinin zevkleri ve tarzlarında gizlidir. Salon için hangi rengi seçeceğine karar veremeyenler zorlu bir süreçten geçerler. Renk uyumları aslında bellidir ancak bazı durumlarda tarzınızı tam olarak yansıtamadığı için farklı renkleri birşeltirmeniz gereklidir. Bu tamamen kişiyle alakalıdır.

Popüler salon modellerini araştırmak size zaman kazandıracak ve ilham verecektir. Popüler salon renkleri beyaz, krem, kahverengi, fildişi ve gri tonlarıdır. Bu renkler bir çok renklerle uyum içerisinde olduğu için diğer renklerle rahatlıkla kombine edilebilir. Modern ve klasik bir tasarım isteyenlerde genellikle bu renkleri kullanırlar. Eğer salonda daha rahat bir şekilde renk uyumu sağlanmak isteniyorsa zemin ve duvarda beyaz, kahverengi, fildişi veya krem tonları tercih edilmelidir. Bu renkleri kullandığınız takdirde hem aksesuar rengi hemde mobilya rengini konusunda daha hızlı ve rahat şekilde seçim yapabilirsiniz.


Salonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı Salonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı Reviewed by Unknown on Temmuz 28, 2018 Rating: 5

8 yorum:

 1. Zeki DURMUŞ1 Ekim 2018 13:02

  salonda renk seçimi çoğunlukla mobilya rengine göre yapılır diye söylenir. Ama bence çok farklı çünkü renkleri ön plana çıkan ışıklandırmalardır. Aydınlatmalara göre renk seçimi yapılsa daha fakrlı gözükür.

  YanıtlaSil
 2. Krem tonlarının salonda kullanılmasını çok hoş buluyorum. Birde ışıklandırmada çok önemli. Sarı aydınlatma ile çok daha hoş bir ortam oluşturulabilir.

  YanıtlaSil
 3. Salon için renk seçimlerinde herkes açık renkleri tercih ediyor. O kadar yer gezdim, daha koyu renkli bir salona denk gelmedim. resimlerdeki yer biraz basık kalmış gibi geldi bana

  YanıtlaSil
 4. İlk resimde eklediğiniz gibi tıpkı o renk tonunda olmalı. İleride benim evimde aynı o şekilde olacak.

  YanıtlaSil
 5. Mevlüt İÇEN13 Ekim 2018 20:27

  Salonlar için bol çeşit var aslında. Haki renkler yerine açık renklerin kullanılması daha iyi olor. Çünkü açık renkler neşe kaynağıdır

  YanıtlaSil
 6. Kahraman İnce18 Ekim 2018 18:09

  Renk seçimleri yapılırken salonların içinde bulunan mobilyalarda çok önemli bence. Aykırı renkler kişilerin gözlerini yorar. Koyu renkler mutsuzluk olmasına vesile olur. Kişiliklerin ortaya çıktığı alanlara benzer

  YanıtlaSil
 7. Gaye İNCELİ26 Ekim 2018 20:01

  Salonlar için renk uyumları bence şampanya rengi olan duvarlar ile mümkün oluyor. Her türlü perdeye de aksesuarada gidiyor

  YanıtlaSil
 8. Gönül HÜNKAR28 Ekim 2018 23:37

  Salonda renk uyumları konusunda iki kelimede ben edeyim. İlk öncelikle yapılan en büyük yanlış birbirine zıt renklerin uyumu konusunda olacaktır. Ustaların şu bununla uyar demesine aldanmayın. Kataloglarda artık yan yana resimler var bakın uyumu kendiniz görün.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.