Salon Dekorasyon Fikirleri - 2019Oturma odası ve salon dekorasyonunda mobilya seçiminden, yer döşemesine kadar trendleri kaçırmayın. 2019 yılında mağazaları ve fuarları süsleyecek mobilya trendlerini bu yazımda bulacaksınız.

Berrak Mobilya Koltuk Takımları'nı incelemek ister misiniz?

Her evin kalbinde bir yaşam odası vardır. Sevdiklerimizi ağırladığımız, ailemizle vakit geçirdiğimiz, rahatladığımız. Bazılarımız oturma odası ve salonu ayrı dizayn eder, bazılarımız yabancıların living room olarak adlandırdığı tarzda yaşam odası adı altında tek bir alanı dekore etsekte amaçlarımız farklı değildir. Hem mutlu olacağımız, rahatlayacağımız bir alan isterken aynı zamanda zevkimizi yansıtacak bir alan olmasını da isteriz. İşte bu yüzden koltuk seçiminden, duvar rengi seçimine, halı seçiminden aksusar seçimine kadar her detay çok önemlidir. Trendleri takip etmek bu noktada işe yarayacaktır.

1. Pastel Renkler


Gri hala bir çok oda için nötr bir renk olabilir fakat salon ve oturma odaları için seçenekler arasına girdiğinizi söyleyebilirim. Canlı iç mekanlar her zamankinden daha popüler olacak. 2019 için en önemli renkler olarak mor, lacivert ve zümrüt yeşili olacak gibi görünüyor. Sonbahar fuarlarında mobilyalarda bu renkleri göreceğinizden eminim.


Ünlü bir boya firmasının renk danışmanı olan Bayan Smith "Nötr renklerin baskınlığı arka planda kalacak. Artık ürünler, koyu ya da açık olabilir ama daha renkli olmalı" diyor.

2019 'un renkleri ile dekorasyon önerileri

Koyu renkleri kullanmaktan gözünüz korkmasın. . Bu uygulamalar odayı olduğundan daha da küçük gösterir şeklinde bir inanış var. Evet, eğer doğru dokunuşlarla birlikte yapılmazsa beklendiğinizden farklı sonuçlar çıkabilir. Renk geçişleri ile bu dengeyi sağlayabilirsiniz. Üstte yer alan fotoğraftaki uygulama buna örnektir.

Renk Engelleme -başka bir deyişle bir duvarın bazı bölümlerinde birden çok tonda renk kullanılması- özellikle oturma odalarında kullanılması trend halini aldı.

2. Kadife KoltuklarOturma odası ve salon mobilyaları söz konusu olduğunda hem kumaş rengi koyulaşıyor hem de kumaş seçenekleri daha da kalınlaşıyor. Kadife son yıllarda tüketicilerin radarındaydı. 2018'de de çok tutuldu. Ama asıl parlayacağı yıl 2019 olacak. Bu lüks kumaş koltuk ve kanepeleri saran kalitesi ile sizi kendine çeker. Dokunamaktan kendinizi alamadığınız, rahatlığına sokulduğunuz bir kumaştır.

Avrupanın en ünlü mobilya firmalarından birinin tasarım ekip liderinin yaptığı açıklamada kadife koltuk siparişlerinin 2018 yılında yüzde 150 artış gösterdiğini söylemişti. Zümrüt yeşili, turuncu ve mor gibi renkler müşterilerin en çok tercih ettiği renkler ve bu 3 renk toplam kadife koltuk takımı satışının yarısından fazlasını oluşturuyor.

3. Kompakt yaşamÖzellikle yeni konut projelerinde 1+0 ve 1+1 evlerin sayısı göz önüne alındığında küçük evlerde yaşam alanları oluşturma konusunda pek çok dekor önerisi okumuştum. Bu akımın öncüsü tahmin ettiğiniz üzere IKEA'dır.  IKEA'nın yaşadığınız alanlara göre kolayca değiştirilebilen çok fonksiyonlu mobilyalar için özel konsept çalışmaları bulunmaktadır.

4. TV ünitelerinin dönüşü2018'in en güzel trendlerinden biri TV ünitelerindeki çeşitliliğin artmasıydı. Duvarlara monte edilen dev televizyonlardan kurtuluyoruz düşüncesini umutlandırmıştı. 2019 duvarların özgür kalacağı, tv ünitelerinin şıklık katacağı bir yıl olacak. Duvarlara monte edilen televizyonların yer tasarrufu sağladığı doğru fakat hiç pratik değil ve şık görünmüyor. Duvara açılan onca delik ve sabitlenen televizyondan sonra zaten salonda ya da odada mobilyaların düzenini değiştirmek pek mümkün olmuyordu. 2019 yılında duvarlarınızı zevkinize göre dekore edebileceksiniz.

5. İç mekan bitkileri ile dekorasyon

Resim kredisi: Dominic Blackmore
Resim kredisi: Dominic Blackmore
Bitki ve yeşillik kullanımı ile salon ve oturma odası için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Küçük kaktüsler, fesleğenlere ya da sulu meyvelerden daha büyük saksı bitkilerine kadar oldukça fazla seçenek olduğu düşünülürse, oldukça farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz. Geniş bir alanda da olsa, minimalist bir kaç dokunuşla bile olsa, yeşilliklerle beslenen yaşam alanınız tamamen değiştirecektir.

6. Köşe kanepeler ve tekli koltuklar


Kadife bir çok üretici için sezonluk bir kumaş gibi görünse de söz konusu köşe düzenlemesi olduğunda koltuklarda başka kumaş düşünemiyoruz. Büyük bir mobilya şirketinin satın alma müdürü olan arkadaşım "Köşe koltuk takımlarının popülaritesi 2018'de artmıştı bu süreç devam edecek. 2018'de bir önceki yıla göre köşe koltuk takımlarımızın satışını %56 oranında artırdık. Müşteri geri dönüşlerinden gördüğüm kadarıyla devam edecek."


Salon Dekorasyon Fikirleri - 2019 Salon Dekorasyon Fikirleri - 2019 Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 15, 2018 Rating: 5

11 yorum:

 1. Salon düzenlemelerinde yapılan en büyük yanlış, biblo ve tabloların çoğunlukla gereksiz kullanımıdır. Yapılacak olan tasarımda sade ve şık renk uyumları kullanılmalıdır.

  YanıtlaSil
 2. Cemre TAŞKIN11 Ekim 2018 15:45

  Yeni yılın dekorasyonları arasında armut tabir edilen tek kişilik oturumları gördüm çok güldüm. Bence bu yıl olsa olsa pufidik masalar vs. çıkar gibi geliyor.

  YanıtlaSil
 3. Salonuma mutlaka bu büyük puflardan koymayı düşünüyorum. Çok güzel gözüküyorar hemde çok rahat

  YanıtlaSil
 4. 2019 YILI salon dekorasyonları arasına kesinlikle kadife koltukları almanız çok iyi olmuş. Bence de bu senenin en çok modası kadife olacak

  YanıtlaSil
 5. Kemal ŞİMŞEK28 Ekim 2018 23:09

  Yeni yılın yeni modaları devam edecek bence. Salonlar için en lüks mobilyalar yine bu sene de Tv ÜNİTELERi olarak kesinlikle

  YanıtlaSil
 6. Hakkı TEMEL29 Ekim 2018 21:57

  Salonlar için en uygun mobilya seçenekleri tabi ki köşeli kanepeler ve koltuk takımları oluyor. Hem salonu büyük gösteriyor. Hemde yayarak yer kaplama zahmetinden kurtuluyorsunuz

  YanıtlaSil
 7. Kevser ŞAHİN1 Kasım 2018 15:29

  Salon Dekorasyonlarında renk seçimleri en önemli düzenlemedir. Sonuç olarak renk kişiliği temsil ettiğine göre, yaşadığınız alanların seçimleri sizin kişiliğinizi öne sürecektir.

  YanıtlaSil
 8. Tv Üniteleri artık dekorasyonlarda baş tacı yapılıyor. Yeni bir salon dekorasyonu için öncelik artık tv ünitelerinde

  YanıtlaSil
 9. Salon takımlarının üzerinden yapılan dekorasyonlar daha ilginç oluyor. Salon ebatı değil mobilyaların ebatı dikkate alınıyor.

  YanıtlaSil
 10. Salon dekorunda bu yeni yılın trendleri koyu renkler olacak. Ancak bu sene çıkan tasarımlara bakıyorum modayı takip etmemişler bir çoğu açık renkler ile hazırlanmış. Satış sonrası görürsünüz herkes koyu renk sipariş oluşturacak.

  YanıtlaSil
 11. Hatice AKTEPE25 Ocak 2019 21:38

  Salon dekorunda her türlü kombin rahat bir şekilde yapılabiliyor. Ancak ben yine de deri koltuk sevdasından bir türlü vazgeçemiyorum. Hem rahat hem de harika bir duruşu var. Temizlemesi kolay, Çocuklu evlere tavsiyemdir.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.