Mutfak dolabı seçerken nelere dikkat etmeliyim?Mutfak bir evin en önemli odalarından biridir. Heleki kadınlar gününün çoğunu mutfakta geçirir.Kullanımı ne kadar pratik ve fonksiyonelse o kadar iyidir. Mutfak dolaplarının incelikleri işinizi kolaylaştıracak ve daha fonksiyonel bir mutfağınız olmasını sağlayacaktır.

Mutfak dolabının incelikleri nelerdir?


Mutfak dolabı genişliği

Mutfağın en önemli kısmı dolaplardır. mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız ve dolaplarını yeni yaptırcaksanız bu kısma dikkat edin.Mutfak dolabının genişliğinin az olması hem kullanımını kolaylaştırır hem de mutfağınızda yer açar. Mutfağı daha geniş gösterir. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta sadece üst dolapların genişliğinin az olmasıdır. Sadece malzemelerinizi bir sıra koyabilecek genişlikte olması iyidir. Geniş olduğu zaman arka arkaya koymak gerekiyor ve bu kullanım açısından hoş bir şey degil,ayrıca temizliğini de daha kolay yaparsınız.

Kullanamayacağınız yerlere dolap yapmak

Mutfak dolaplarını kullanmadıklarımı koyarım düşüncesi ile çok yukarılarda kullanamayacağı yerlere yapmak doğru değildir. Zaten kullanabileceğiniz yerlerde oldukca dolabınız varken kapının üst kısmı gibi kullanamayacağınız yerlere dolap yaptırmaya gerek yoktur. Bunun yerine Kullanmadığınız, size yük olan eşyalardan kurtulun ve bu tarz yerleri boş bırakın. Böylece bide dolap temizliğinden kurtulmuş olursunuz.

Alt mutfak dolaplarını çekmece yaptırın;

Alt mutfak dolaplarının tamamını çekmece yaptırmanız kullanım açısından da temizliği açısından da işinizi kolaylaştırır. Bu yöntem son zamanlarda çok trend olduğu gibi oldukça pratiktir. Böylece alt dolaplardan bir şey alırken zorlanmazsınız, çekmeceyi çekmenizle tüm dolap elinizin altında olur. Bu çekmeceleri büyüklü küçüklü inceli kalınlı değişik değişik yapın ve tencereleriniz ve tabaklarınızı dahi koyabilin.

Mutfak dolaplarını ve özellikle tezgahı büyük yaptırın

Büyükten kastım şu sadece bir köşeye üst dolap yaptırabilirsiniz ancak alt kısmı mümkünse üç duvara yayın. Yani pencerenin altından dahi tezgah devam etsin. Tezgahın bu şekilde olması işinizi kolaylaştırır ve hareket alanınızı genişletir.

Mutfak dolapları seçiminde renk kombini 

Mutfak dolaplarının inceliklerinden biri de renk kombini, rengini kombinlerken 2 renkten biri gri, bej veya krem gibi tamamlayıcı bir renk olsun. Bu asil durmasını ve uyumunu sağlar. Mesela mutfak dolabını gri tezgahı mor, yeşil,sarı gibi iddialı bir renkte yapabilirsiniz. Son olarak mutfağınızın duvar renkleri ile uyumlu olmasına özen gösterin.

Dolapların ve çekmecelerin tabanına bir şey serin

Mutfak dolabı ve çekmecelerin tabanına serdiğiniz ufak bir parça temizliğini büyük ölçüde kolaylaştırır. Mesela çekmecenize bir şey döküldüğü zaman serdiğinizi çıkarır yenisini yerleştirirsiniz, işte size zaman tasarrufu.

Düzenleyici sepetler kullanın

Dolaplarınızda düzenleyici sepet tarzında şeyler kullanarak hem kullanımı kolaylaştırıp hem de düzeni sağlayabilirsiniz üstelik tarz olur.

Mutfak dolabı seçerken nelere dikkat etmeliyim? Mutfak dolabı seçerken nelere dikkat etmeliyim? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 20, 2018 Rating: 5

3 yorum:

 1. Ender ÖNCÜ6 Ekim 2018 19:24

  Mutfak Dolaplarında en büyük sorun bence büyük tencereler için konulacak yerlerin çok kısıtlı seçeneklerde olması. Büyük mutfakları seviyorum. Hatta bol çekmeceli fakat klasik kesim değil, modern kapak tasarımlı olanları

  YanıtlaSil
 2. Mutfak için önemli detay tezgahıdır. Mutfakta çalışırken tezgah kısmının ayarlanması önemli. Geri kalan zaten aksesuarlar ile gösterimi tamamlamak olacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Mutfaklarda seçim yapılırken ben nereye ne yakıştı tarzından ziyade, hangisi benim kullanımıma hoş gelir, kullanım amacı en yüksek yer neresi mantığı ile planlama yaparım

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.