Köşe koltuk takımı seçiminde nelere dikkat edilir?


Köşe koltuk takımları kullanım amaçlarına, mekanın ölçülerine göre tercih sebepleri değişen mobilya türüdür. Oturma odası ya da salonunuzda yer verirken öncelikle kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Örneğin salonda yer verecekseniz geniş hatlı köşe koltuk takımı modellerini seçebilirsiniz. Misafir odasında ise ise sandıklı yahut yataklı köşe koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Kullanım amacına göre ilk tercih yapıldıktan sonra stil ve renk konusunda kendi zevkinize göre detayları değerlendirebilirsiniz.

Köşe koltuk takımınızın yaşam alanınızdaki renklerle uyumu tamamen sizin zevkinize göre şekillenir. Bir çok firmada renk seçeneklerinin uygulamalı olarak görüntülenebildiği bilgisayar ya da cep telefonu uygulamaları vardır. Duvar rengi, zemin rengi gibi renk seçiminizi etkileyecek detayları gözönünde bulundururken bu uygulamalar oldukça yardımcı olacaktır.

Klasik koltuk takımı yerine köşe koltuk takımı alan insanlara bu tercihlerinin sebebi sorulduğunda en önemli etken, köşe takımlarının geniş olmalarına rağmen kullanım alanını bölmemesi aksine ferahlık katmasıdır.

Kullanım amacı ve yaşam alanı renklerinin tespitinden sonra dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise kumaş seçimidir. Kumaş seçiminde de renk ve desen uyumu önemlidir. Renk seçiminde duvar, zemin ve odada ki diğer eşyaların rengini göz önünde bulundurmalısınız. Tercihiniz desenli kumaştan yana olacaksa özellikle halınızın sade renk tonlarında olmasına özen gösterin.

Ayrıca kumaşın leke tutmayan ve silinebilir olduğundan emin olun. Mağaza yetkilisinden kumaş örneği rica ederek bu özelliği test edebilirsiniz. Aksi durumda mobilyanız ve sizin için oldukça sorunlu günlerin yaşanacağını söyleyebilirim.

Yumuşak Hatlı Köşe Koltuk Takımları

Geniş mekanlarda rahat bir oturma grubu tercih eden kişilerin tercihi genelde konforlu ve pofuduk olarak tanımlanabilecek yumuşak hatlı köşe koltuk takımlarıdır. Geniş bir takım olmalarından dolayı daha çok doğal renkler kullanılmalı ya da desenli modeller tercih edilmelidir.

Alacağınız takımın yere olan yüksekliği de önemli bir detaydır. Yumuşak hatlı gruplarda oturma bölümündeki malzemeler orta sertliğin altındadır. Daha da yere yakın hissedebilirsiniz. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız fakat yumuşak hatlı köşe koltuk takımı almak istiyorsanız kullanılacak malzeme konusunda alternatifler isteyebilirsiniz.

Yataklı ve Sandıklı Köşe Koltuklar

Misafir odası ya da televizyon odasında kullanmak için alım yapan müşteriler genellikle yataklı ve sandıklı modelleri tercih ederler. Misafir odası için olmazsa olmaz özellik yataklı olmasıdır. Günlük kullanımda hayati bir detay olmasa da misafirlerimizin konforu için yatılacak alanda en az orta sertlikle malzeme kullanılmış olduğundan emin olun.

Salona göre daha küçük olan oturma odası ve misafir odası için alım yaparken mini köşe koltuk takımı olarak sorabilirsiniz.

Kullanılan Malzeme Çeşitliliği

Günümüzde her alanda olduğu gibi mobilyada da geniş bir yelpazede seçim yapabilme şansınız var. Örneğin klasik L koltuk takımı yerine spesifik bir tarz peşindeyseniz ahşap detayların kullanıldığı takımları tercih edebilirsiniz. Bu detayları teknoloji ile buluşturan firmalarda yarışa girmiş durumdalar.

Ahşap detaylar kol bölümlerinde kullanılabildiği gibi ara bölümlerde de kullanılabilir. Bu ahşap alanlara USB şarj kablosu gibi küçük ama hayat kolaylaştıran hoş detaylarla karşılaşmaktayız. Ahşap detaylar kullanılacaksa, tamamlayıcı bölümler ve aksesuarların uyumu çok önemlidir.

Köşe koltuk takımı seçiminde nelere dikkat edilir? Köşe koltuk takımı seçiminde nelere dikkat edilir? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 15, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.