Koridor Dekorasyonu İçin 7 Altın Öneri


Evimizde yer alan ve odalar arası ulaşımı sağlayan koridorlar, holler dekorasyon yapılırken fazla önemsenmeyen alanlardır. Odaları birbirine bağlamasına rağmen önemsenmeyen alanlar olarak kalması evinizin genel dekorasyonu açısından kötü bir izlenim oluşturacaktır. Koridor ve hol dekorasyonları için farklı dekorasyon fikirlerini tercih edebilirsiniz. Hangi fikri tercih ederseniz edin ahengin, uyumun, estetiğin ve görselliğin ön planda olmasını sağlamalısınız. Evinizde yer alan koridorları dekore etmek için şu önerileri değerlendirebilirsiniz:

Sade ve minimalist dekorasyonlar


Minimalist bir yaşam tarzına sahipseniz koridor ve hol'ünüzü de minimalist düzende dekore edebilirsiniz. Sadece kapı giriş alanına koyacağınız vintage özellikli bir konsol veya askılık ile koridoru sade bir tasarımda dekore edebilirsiniz. Duvar renkleri veya zemin döşemesi için kullanacağınız fayansların sadeliğe uygun olması ve estetik açıdan kusursuz olması çok önemlidir. Tavan aydınlatması ile bu alanı ışıl ışıl hale getirebilirsiniz.

Renkli karolar ve fayanslar

Koridorun ışıl ışıl ve görsel olarak etkileyici olması için mobilyaların yanı sıra renkli ve özel desenli fayanslar, karolar tercih edebilirsiniz. Zeminde oluşturacağınız görsel efekt koridorunuza her girdiğinizde mutlu olmanızı sağlayacak, duvarlara kaplayacağınız fayanslar ile kendinizi her zaman mutlu hissedeceksiniz.

Nişler ve aydınlatma

Koridorunuzu ışıl ışıl ve etkileyici bir yaşam alanı haline getirmek istiyorsanız nişler oluşturabilir, nişlerin içini özel olarak şerit ledler ile aydınlatabilirsiniz. Bu sayede koridor içinde aydınlık bir alan yaratabilir, bu alanı aksesuar ve süs eşyası teşhir alanı olarak kullanabilirsiniz. Nişler bulundukları alana her zaman farklılık ve etkileyici özellik kazandırdıkları için koridorlarda nişlere yer verebilirsiniz. Niş alanın içini farklı renkte dışını farklı renkte aydınlatarak ortaya kusursuz bir iş çıkarabilirsiniz.


Canlı bitkiler

Evinizde doğal bir yaşam oluşmasını veya koridorunuzun her zaman doğal kalmasını istiyorsanız koridor içinde canlı bitkiler kullanabilirsiniz. Canlı bitkiler yeşil renkleri ve çiçekleri ile bulundukları ortama canlılık ve doğallık kazandıran unsurlar olduğundan koridor içinde doğal bir yaşam oluşturabilirsiniz. Koridor boyunca veya belirli aralıklara sahip olacak şekilde saksılar tercih edebilir, sarmaşık kullanarak koridor boyunca tavandan veya duvardan doğal bir yaşam oluşturabilirsiniz. Ayrıca geniş ve büyük saksılar kullanarak koridorun başında veya hem başında hem de sonunda canlı bitkiler tercih edebilir ve koridora etkileyici bir görsellik kazandırabilirsiniz.

Tablolar, çerçeveler

Koridorlar için dekorasyonun en önemli tarafı duvar dekorasyonudur. Koridor içinde duvar dekorasyonu yaptığınızda kusursuz bir güzellik yaratmış olursunuz. Duvar dekorasyonu yapacaksanız kullanabileceğiniz en önemli iki unsur tablolar ve çerçeveler içinde yer alan fotoğraflardır. Ünlü bir ressama ait bir tablo, kendi yaptığınız bir tual veya ünlü bir şehir meydanının yer aldığı geniş ölçülere sahip çerçeve ile duvar dekorasyonu yapabilir, aile fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf ağacını koridor duvarına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem koridor duvarlarının yalın kalmasını önleyebilir hem de şık ve etkileyici bir geçiş alanı oluşturmuş olursunuz.


Aynalar

Koridor içinde yapacağınız dekorasyonlardan biri de ayna kullanımıdır. Aynalar; her zaman ışıl ışıl bir ortam yaratmak ve zarafeti en üst noktaya taşımak için kullanabileceğiniz alanlar olduğu için koridor ve hol içinde de ayna kullanabilirsiniz. Koridor boyunca devam eden ölçülerde altın sarısı çerçeveli bir ayna veya farklı ölçülere sahip çerçeveler içinde aynalar tercih ederek koridor duvarında harikalar yaratabilir, benzer tonlara sahip ahşap bir konsol ile koridor dekorasyonuna destek verebilirsiniz.


Kitaplık ve teşhir alanları

Eviniz küçük bir ev ise koridoru eşyalarınızı muhafaza edeceğiniz işlevsel bir alan olarak kullanabilir, bu sayede koridorunuzu da dekore etmiş olursunuz. Özellikle kitaplığınızı veya raflarınızı koridora yerleştirerek hem kitaplarınız için ideal bir alan yaratmış olursunuz hem de süs eşyaları ve aksesuarlar için ideal birer teşhir alanları oluşturmuş olursunuz. Koridordan her geçişinizde kendinizi kütüphane de hissedebilir, evinizin küçük olmasından kaynaklı dezavantajı avantaja çevirerek farklılığınızı ortaya koyabilirsiniz.
Koridor Dekorasyonu İçin 7 Altın Öneri Koridor Dekorasyonu İçin 7 Altın Öneri Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 20, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Oguzhan ÇETİN27 Ekim 2018 19:01

    Öneriler güzel ancak eksik bir kaç madde kalmış. Mesela renk seçimlerinde dekor analizi için özel tanımlama yapılmamış.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.