Bebek Yorganı Nasıl Olmalı ?


Bebekler için yaptığımız seçimler çok önemlidir. Özellikle konu uyku ortamı ve uygu vakti olduğunda; yorgan, yastık ve yatak seçimi büyük önem taşımaktadır. Peki ufaklık için alacağınız yorgan nasıl olmalıdır? Bu yazımızda yorgan seçiminin püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Bebekler ne zaman yorgan ihtiyacı duyar?

Bebekler sanıldığının aksine sıcağı sevmezler. Bu nedenle yaklaşık 6. aya kadar yorgana gerek yoktur. Kullanıldığı taktirde bebeğinize sıkıntı verebilir ve problemlere yol açabilir. Bu problemler şunlardır;


 • Yoğun terleme ile birlikte kilo kaybı
 • Boğulma riski
 • SIDS (Ağır yorgan sebebiyle ani bebek ölümü)


Bu problemler aynı şekilde yanlış zamanda ve türde yastık seçiminde de kendini gösterebilir. Bebeğin 6. ayından sonra yorgan ve yastık kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu süre dolana kadar battaniye, pike ve bebek uyku tulumu kullanmanızda fayda var. Ancak pike veya battaniye örttüğünüzde boğulma riskine karşın önlemler almalısınız.

Bebek yorganı seçerken dikkat edilmesi gerekenler


1-) İç Dolgu Malzemesi

Bebek yorganı seçiminde en önemli etkenlerden biri olan iç dolgu maddesi yastık ve yatağı içinde geçerlidir. İç dolgu maddesinin sahip olması gereken özellikler;


 • Bebeğin üzerinde ağırlık yapmaması,
 • Doğal malzemelerden yapılması,
 • Hava alması,
 • Terletmemesi.


Bu şartlara uyan üç iç dolgu maddesi ise;


 • Bambu,
 • Pamuklu elyaf,
 • Pamuk


Kaz tüyü, yün gibi malzemeler ne kadar doğal olsa da, ağırlık yapabilecek maddeler arasında yer aldığından dolayı önerilmiyor. Ancak 1 yaşından sonra bu malzemelerden üretilen yastıkları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yataklarda da yorgan seçiminde bahsettiğimiz maddelerden yapılmış olması gerekmektedir.

2 -) Boyut

Bebeğiniz için seçeceğimiz yorganın boyu da önemlidir. Çünkü bebeğin boyundan büyük olan bir yorgan bebeğin boğulma riskini arttırabilir. Bu nedenle 6. aydan sonra en ideal boyut 95X145 cm'dir

3-) Dış Kumaş

Bebeğin sürekli temal halinde bulunacağından dolayı yorgan seçiminde dış kumaş malzemesi de önemlidir. Bebeğin narin cildini zarar görmemesi ve alerjik reaksiyona maruz kalmaması için dış kumaş seçimine de en az iç malzeme kadar önem göstermemiz gerek.

4- Güvenlik

Seçeceğiniz yorganın belirttiğimiz özelliklerde olması gerektiğini söyledik. Ancak güvenlik konusunda da oldukça dikkat etmeniz gerekmekte. Örnek olarak dış kılıfında boncuk, püskül ve saçak gibi süs eşyalarının bulunması durumunda bebeğin boğazına kaçabilir veya eli takılabilir.
Bebek Yorganı Nasıl Olmalı ? Bebek Yorganı Nasıl Olmalı ? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 23, 2018 Rating: 5

3 yorum:

 1. Fahrettin DURAN9 Ekim 2018 16:53

  Yapılacak seçimlerde renk seçeneklerine dikkat edin. İlgisini çekebilecek her türlü özel tasarımlar çocuklarda uykusuzluk sorunu yapabiliyor.

  YanıtlaSil
 2. Şerif HIZMA13 Ekim 2018 19:34

  Bebek yorganlarının seçimlerinde ön önemli nokta. Yorganların hafif ve nefes almayı engellemeyecek düzende olmasıdır.

  YanıtlaSil
 3. Bebek yorganlarının çok kalın olmamasına özen gösterin. Hatta üstünü örterken kullanacağınız özel delikli kumaş ile üretilmiş yorganları tercih edin.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.