Açık Renk Koltuk Nasıl Temizlenir?Açık renk koltuklar kullanım özelliği açısından en dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Özellikle çocuklu evlerde ve kalabalık yaşanan ailelerde açık renk koltukların kolayca kirlenmesi kaçınılmazdır. Açık renk koltukların temizliği için ise temizleyici seçmek daha kolaydır. Koyu renkli koltuklara göre temizlik ürünü seçiminde rahat davranabilirsiniz. Bu ürünler dokularına zarar vermeyen tüm temizleyiciler ile rahatlıkla temizlenmektedirler. Arap sabunu, beyaz kalıp sabun, amonyak gibi temizleyiciler kullanılarak ılık suya karıştıracağınız temizleyiciler ile temizlik bezi kullanarak temizlenebilir. Üstelik bu tür koltukların temizliğinde yıkama makineleri de rahatlıkla kullanılabilmektedir. İyice emilerek kirli su tamamen koltukların yüzeyinden temizlenmeli böylece açık renk koltukların temizliği yapılırken kir izleri ve sararmaların ortaya çıkması engellenebilmektedir.

Son dönemde koltuk temizliğinde profesyonel firmalar hizmet vermektedir. Bu firmalar tarafından koltuk temizliğinde kullanılmak üzere tercih edilen makinalar koltuklarınızın yüzeyine zarar vermeden derinlemesine temizlik sağlamaktadırlar. Açık renk ya da koyu renkte ki koltuklarınız da hızlı vakumlama özelliğine sahip olan bu makineler sayesinde koltuklarınız yıkama işleminin sonrasında kısa sürede kullanılmaya başlanır.

Açık Renk Koltukları Temizleme Yöntemi


Aşağıda vereceğimiz yöntemi önce koltuğun görünmeyen bir yerinde deneyip, sizin kumaşınıza uygun olmadığını deneyin. Sorun olmadığını takdirde kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;


 1. Sıcak su
 2. Açık renkli bez
 3. Açık renkte bir sünger
 4. Sıvı bulaşık deterjanı
 5. Şeffaf elma sirkesi
 6. Karbonat

Sıcak su ve biraz sıvı bulaşık deterjanını bir kabın içinde iyice köpürünceye kadar karıştırın. Koltuktaki lekelerin daha kolay ve çabuk çıkması için sıcak su ile silmemiz gerektiği için soğutmadan kullanmak lazım. Temizlik bezini suya batırın ve suyunu iyice sıkın. Bez ıslak değil, nemli olmalıdır bu detaya dikkat edin. Fazla miktarda kalan su koltuğu ıslatır. Uzun vadede küf gibi sorunlarla karşılaşmanıza sebep olur. Nemli bez ile çok bastırmadan dairesel hareketlerle koltuğunuzu silin. Silme işlemi bittikten sonra on dakika kadar beklemek iyi olur.

Daha sonra süngeri nemlendirin ve koltuğunuzu tekrar silin. Bu işlemi yapma sebebimiz koltukta kalan köpük ve deterjan artıklarını almaktır. Koltuk kumaşı kuruduğunda sertleşmesini önler. Tüm bu işlemler sonunda koltuk kuruduğunda kalan lekeler için bir tatlı kaşığı karbonatı bir fincan sirkenin içine atın ve karıştırın. Sadece lekelerin olduğu bölgeyi, yine dairesel hareketlerle silin. Akabinde tarif ettiğim şekilde durulama işlemini tekrar yapın. 

Sirke ev temizliğinde rahatlıkla kullanabileceğiniz güçlü antibiyotik özellikleri olan bir temizlik yardımcısıdır. Koltuğunuzda sirke kokusu kalır diye üzülmeyin, kuruduğunda sirkeye dair hiç birşey kalmayacaktır.

Silinen koltuk nasıl daha hızlı kurur?Camları açmak, kışın ısıtıcı kullanmak gibi bir çok metod olsa da, ben size favori olan yöntemimi öneriyorum. Vantilatör! ;)
Açık Renk Koltuk Nasıl Temizlenir? Açık Renk Koltuk Nasıl Temizlenir? Reviewed by Rıdvan BİLGİN on Temmuz 20, 2018 Rating: 5

6 yorum:

 1. Güven YILMAZ1 Ekim 2018 16:31

  Sirkeyi ben denedim. Koltuklarımın rengi açıldı, fakat inanın sirke kokusu uzun bir süre çıkmıyor.

  YanıtlaSil
 2. Kir tutmayan koltuk takımları var onları tavsiye ederim. Ama olurda kirlenirse bulaşık deterjanı işe yarıyor bizzat denemiştim.

  YanıtlaSil
 3. Açık renk mobilyaların temizliğinden çok kurulaması yanlış yapılırsa iz kalıyor. Kurulama işlemlerini güneş altında yapabilme imkanı olan o şekilde yapsın.

  YanıtlaSil
 4. aÇIK Renklerin temizlenmesi işlemi gerçekten zordur. Bu sebeple ilk önce kimyasal ürünlerden yardım alın. Daha güzel sonuçlar alabilirsiniz

  YanıtlaSil
 5. Faruk TANDOĞAN18 Aralık 2018 14:34

  Açık renk kumaşların temizlenmesi hem zor hemde çok yorucu olabiliyor. Açık renk koltuk takımları için yapılacak en güzel öneri ( Hele ki çocuk var ise ) kesinlikle ayrı bir örtü kullanılmasıdır.

  YanıtlaSil
 6. Ceylan DERİ31 Ocak 2019 18:06

  Açık renk koltuk temizleme işlemi yaparken muhakkak yanınızda limon bulundurun. Çok zorlayan ve çıkmayan lekelerin üstüne sürüp pamuklu bezle güzelce bir silin. Cay telvesi bile bu konuda etkili diye duymuştum ama denemedim. Şekersiz çay olacak ona göre

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.